Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Moskva 30. augusta (TASR) – Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov, ktorý je zároveň vyslancom ruského prezidenta pre Blízky východ a africké krajiny, telefonoval o možnostiach mierového urovnania sýrskeho konfliktu s hlavným vyjednávačom sýrskej opozície Nasrom Harírím.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na oznámenie ruského ministerstva zahraničných vecí.

Počas rozhovoru sa diskutovalo o niekoľkých otázkach týkajúcich sa riešenia sýrskej krízy na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN číslo 2254, napísala ruská tlačová agentúra TASS.

Rezort diplomacie vo zverejnenom oznámení uviedol, že obaja predstavitelia v telefonickom rozhovore zdôraznili potrebu nadviazať dialóg medzi sýrskou vládou a „konštruktívnou“ opozíciou.

Bogdanov s Harírím zároveň zdôraznili potrebu úplne zlikvidovať v krajine teroristické organizácie ako Islamský štát a Džabhat Fatah aš-Šám, rovnako ako aj zabezpečiť národnú jednotu, územnú celistvosť a suverenitu Sýrie.

Bezpečnostná rada OSN prijala v decembri 2015 rezolúciu číslo 2254, prostredníctvom ktorej vyzvala vrcholných predstaviteľov OSN, aby priviedli strany sýrskeho konfliktu k „oficiálnym rokovaniam o procese politického prechodu“.

Okrem OSN sa politické riešenie sýrskeho konfliktu snažia sprostredkovať aj Rusko, Irán a Turecko, ktoré zorganizovali už niekoľko kôl rozhovorov v kazašskom hlavnom meste Astana.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR