Moskva 30. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ghouta Media Center via AP)
 
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov, ktorý je zároveň vyslancom ruského prezidenta pre Blízky východ a africké krajiny, telefonoval o možnostiach mierového urovnania sýrskeho konfliktu s hlavným vyjednávačom sýrskej opozície Nasrom Harírím.

Ilustračné foto

Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na oznámenie ruského ministerstva zahraničných vecí.
Počas rozhovoru sa diskutovalo o niekoľkých otázkach týkajúcich sa riešenia sýrskej krízy na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN číslo 2254, napísala ruská tlačová agentúra TASS.
Rezort diplomacie vo zverejnenom oznámení uviedol, že obaja predstavitelia v telefonickom rozhovore zdôraznili potrebu nadviazať dialóg medzi sýrskou vládou a “konštruktívnou” opozíciou.
Bogdanov s Harírím zároveň zdôraznili potrebu úplne zlikvidovať v krajine teroristické organizácie ako Islamský štát a Džabhat Fatah aš-Šám, rovnako ako aj zabezpečiť národnú jednotu, územnú celistvosť a suverenitu Sýrie.
Bezpečnostná rada OSN prijala v decembri 2015 rezolúciu číslo 2254, prostredníctvom ktorej vyzvala vrcholných predstaviteľov OSN, aby priviedli strany sýrskeho konfliktu k “oficiálnym rokovaniam o procese politického prechodu”.
Okrem OSN sa politické riešenie sýrskeho konfliktu snažia sprostredkovať aj Rusko, Irán a Turecko, ktoré zorganizovali už niekoľko kôl rozhovorov v kazašskom hlavnom meste Astana.
 
Príspevok Ruský vyslanec telefonoval s opozičným vyjednávačom o mierovom riešení v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.