Moskva 18. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Aleksey Agaryshev)

Washington rozpútal “vízovú vojnu” proti ruským diplomatom, ktorá uškodila tiež americkým diplomatom v Rusku, povedal novinárom veľvyslanec v USA Anatolij Antonov

Ruské veľvyslanectvo vo Washingtone

Denník The New York Times predtým napísal, že Rusko odmietlo vydanie víz 30 učiteľom, ktorí učia na anglo-americkej škole v Moskve. Podľa denníka ide o pätinu všetkých učiteľov tejto škole. Ruské MZV urobilo vyhlásenie, že americká vláda zámerne vytvorila patovú situáciu, aby vymyslela ďalší škandál.

Antonov pripomenul, že v apríli 2018 bolo z USA vyhostených 60 ruských diplomatov s rodinami, celkom asi 200 ľudí.

“Od chvíle, keď boli ruskí diplomati nútení vycestovať z USA, rozpútala americká strana proti nám vízovú vojnu,” povedal Antonov.

“Američania nám prestali vydávať víza pre diplomatov, administratívnych a technických pracovníkov. Zaviedli systém výmen – za každého ruského diplomata budeme musieť udeliť vízum americkému diplomatovi a za každého zamestnanca administratívneho a technického personálu musíme dať vízum Američanovi,” povedal veľvyslanec.

“Je to rozhodnutie americkej strany, aj keď som pevne presvedčený, že naši kolegovia z amerického veľvyslanectva v Moskve s tým majú rovnaké problémy ako my,” dodal Antonov.

Označil za lživý článok v New York Times, v ktorom sa uvádza, že americkým učiteľom z anglo-americkej školy bolo odmietnuté vízum. “Ani jednému sme udelenie víz neodmietli,” zdôraznil diplomat.

Povedal, že podobné články sú nátlakom. “Je to nečestné, nekorektné a politika nátlaku na ruskú stranu bude mať ťažko nejaké výsledky,” povedal veľvyslanec.

“Je potrebné vzdať sa týchto populistických hesiel, snahy jeden druhému uškodiť, je potrebné sa zaoberať konkrétnymi vecami, riešiť otázky napravenia rusko-amerických vzťahov,” povedal na záver Antonov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj