Moskva 1. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/PA-Kirsty O’Connor)
 

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruska vo Veľkej Británii Alexandr Jakovenko v interview pre reláciu Výsledky týždňa na televíznom programe NTV povedal, že „prípad Skripaľa“ je provokácia uskutočnená britskými tajnými službami.

Na snímke ruský veľvyslanec v Británii Alexander Jakovenko

„S nami odmietajú spolupracovať, nám neposkytujú žiadne údaje. To nás tiež privádza k záverom, že je to provokácia tajných služieb,” povedal veľvyslanec.
Jakovenko tiež uviedol, že Británia sa dnes nachádza „vo veľmi ťažkej situácii” z dvoch dôvodov: Prvým z nich je odchod krajiny z EÚ.
„Pokiaľ ste si všimli, tak v Bruseli keď bolo prijímané oznámenie ohľadom Skripaľových, téma Brexitu vôbec nebola počuť. V tej dobe boli prijímané veľmi dôležité dohody o ďalšom jednaní medzi Veľkou Britániou a krajinami Európskej únie. To znamená, že téma ustúpila do pozadia a Briti v tomto prípade prijali prakticky všetky podmienky Európskej únie,” povedal Jakovenko.
Ďalší dôvod je podľa veľvyslancových slov spojený s rolou Veľkej Británie „v západnej únii”. Podľa jeho slov po schválení koncepcie národnej bezpečnosti sa Londýn dostával do čela v otázke zastrašovania Moskvy.
„K zastrašovaniu Moskvy bola potrebná silná provokácia. K tomu, aby toto stanovisko podporil i parlament i národ, takú divokú provokáciu najskôr zorganizovali Briti, aby získali podporu parlamentu i ľudu,” dodal Jakovenko.
Veľvyslanec tiež uviedol, že Británii sa nepodarí utajiť informáciu o „prípade Skripaľa”. „Som presvedčený, že Rusko nevypustí Britov z právneho poľa. Briti sa budú musieť zodpovedať. My teraz jednoducho vyberáme metodiku, po akej ceste pôjdeme,” uzavrel ruský veľvyslanec.
 

Príspevok Ruský veľvyslanec v Londýne vysvetlil, kto stojí za „prípadom Skripaľa“ zobrazený najskôr Hlavné správy.