New York 10. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR/Craig Ruttle)
 
Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia v pondelok počas mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) uviedol, že v meste Dúmá neďaleko sýrskej metropoly Damask nedošlo k útoku chemickými zbraňami, pri ktorom malo zahynúť viac ako 40 ľudí

Na snímke vľavo ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia

Podľa Nebenziu Rusko vyslalo do Dúmy svojich expertov, ktorí v odobraných vzorkách pôdy nezistili prítomnosť nijakej otravnej látky, vrátane chlóru. Práve ten mal byť podľa niektorých správ v Dúme použitý. Nenašli sa ani telá údajných obetí útoku.
Ruský veľvyslanec pri OSN vyzval tiež Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ako aj OSN, aby do oblasti údajného útoku v Dúme vyslala svojich expertov a sľúbil, že ruskí a sýrski vojaci sa postarajú o ich bezpečnosť.
Nebenzia zároveň obvinil Spojené štáty, Britániu a Francúzsko z “neospravedlniteľných” hrozieb namierených voči Rusku v súvislosti s útokom otravnou látkou novičok na dvojitého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru, ku ktorému došlo 4. marca v anglickom meste Salisbury.
S tvrdením, že v meste Dúmá došlo k chemickému útoku, prišli v nedeľu sýrski aktivisti, záchranári a zdravotníci. Podľa nich si útok z noci na nedeľu vyžiadal najmenej 40 mŕtvych. Skutočnosťou tiež je, že správa o údajnom útoku sa opierala o informácie pochybnej mimovládnej organizácie “Biele prilby”, ktorú už viackrát usvedčili zo spojenectva s teroristami. 
Zo zodpovednosti za útok západné štáty obvinili sýrsky režim a jeho spojencov. Rusko správy o chemickom útoku v Dúme spochybňuje a naznačuje, že mohlo ísť o provokáciu.
 
Príspevok Ruský veľvyslanec pri OSN popiera, že v Sýrii došlo k chemickému útoku: “V odobratých vzorkách pôdy neboli žiadne otravné látky a nenašli sa ani telá údajných obetí” zobrazený najskôr Hlavné správy.