Brusel 11. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Syrian Arab Red Crescent via AP via AP)
 
Veľvyslanec Ruska pri Európskej únii Vladimir Čižov v utorok uviedol, že Moskva varovala USA pred následkami prípadného útoku na Sýriu.

Ilustračné foto: Sýrske mesto Dúmá Dúmá vo východnej Ghúte

Pre televíziu Euronews vyhlásil, že “Rusko varovalo amerických predstaviteľov, verejne aj prostredníctvom príslušných kanálov, ohľadom závažných následkov, ktoré by mohli vzniknúť, ak dôjde k týmto útokom a či budú zámerne alebo inak zranení ruskí občania”.
Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov v marci varoval, že Rusko odpovie na paľbu, ak USA zaútočia na sýrske vládne zariadenia. Gerasimov pripomenul, že v sýrskych zariadeniach sa nachádzajú aj príslušníci ruskej armády a varoval, že ak budú ohrození, ruské ozbrojené sily podniknú odvetné opatrenia.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že jeho krajina sa spolu s USA a Veľkou Britániou v nadchádzajúcich dňoch rozhodnú, ako budú reagovať na údajný útok chemickými zbraňami v Sýrii.
Macron v Paríži uviedol, že cieľom akéhokoľvek útoku budú chemické kapacity sýrskej vlády. Francúzsky prezident podľa svojich slov požaduje “silnú a spoločnú odpoveď” na sobotný útok v sýrskom meste Dúmá.
S tvrdením, že v meste Dúmá – poslednej bašte povstalcov neďaleko Damasku – došlo k chemickému útoku, prišli v nedeľu sýrski aktivisti, záchranári a zdravotníci z organizácie Biele prilby sídliacej v Británii. Zväz sýrskych záchranárskych organizácií (UOSSM) informoval dokonca až o vyše 100 mŕtvych. Tieto správy počas víkendu zverejnilo viacero sýrskych proopozičných spravodajských portálov a odvysielala ich aj panarabská televízia al-Džazíra.
Zo zodpovednosti za útok západné štáty obvinili sýrsky režim a jeho spojencov – Rusko a Irán. Rusko správy o chemickom útoku v meste Dúmá, ktoré leží v oblasti východnej Ghúty, spochybňuje a naznačuje, že mohlo ísť o provokáciu. Rovnako ich odmietli aj Sýria a Irán. Západní spojenci sa podľa nich už po niekoľkýkrát podujali na propagandistickú akciu s chemickým útokom, ktorá ma poslúžiť ako zámienka na útok západnej koalície, pričom sa vôbec netrápia nelogickosťou takéhoto podujatia, keď Asad, ktorý vo vojne vyhral a už iba likviduje posledné zvyšky bánd posledné čo potrebuje je použitie chemických bojových látok.
 
Príspevok Ruský veľvyslanec: Moskva varovala USA, že odpovie paľbou, ak USA na Sýriu zaútočia zobrazený najskôr Hlavné správy.