Moskva 27. mája 2018 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
 
Ruský vojenský odborník, generálporučík Ajteč Bižev na portáli inforeactor vysvetľuje nervozitu Američanov v súvislosti s úspešným testovaním ruského systému PVO S-500.

Na snímke nový ruský systém PVO S-500.

Systém S-500 “Prometheus” núti Američanov od základu zmeniť americkú vojenskú stratégiu. Amerických odborníkov prekvapilo, že S-500 zvýšila svoj dostrel o 80 km, takže systém S-500 dokáže likvidovať letiace ciele vo vzdialenosti 480 km.
Všetky americké útoky sa začínali útokom zo vzduchu, svedkami tejto skutočnosti sme boli v Kórei, Vietname, Juhoslávii, Iraku, Lýbii, Afganistane. Systém S-500 dokáže zostreľovať aj americké bojové lietadlá F-22 a F-35. Okrem toho dokáže zostreľovať aj nadzvukové rakety a lietajúce drony. Porovnávať ruský systém S-500 s americkými systémami PVO nie je možné, pretože americké komplexy Patriot dosahujú približne úroveň ruského S-300. Američanom sa vypomstila skutočnosť, že od roku 1991 prestali financovať vývoj PVO. Boli presvedčení, že ako jediná veľmoc nebudú potrebovať systémy PVO, k tomu aby presadili svoje plány im bude postačovať financovať najmä vývoj letectva a rakiet. Ukázalo sa, že sa mýlili.
Ruské systémy PVO by v prípade konfliktu dokázali vytvoriť hotovú spúšť v americkom letectve. Bez vzdušnej prevahy americká armáda nedokáže plniť stanovené strategické ciele. Americká pozemná armáda v Afganistane či Iraku ukázala že má množstvo slabín a napriek vzdušnej nadvláde nedokáže splniť požadované úlohy. Američania svoju armádu z Afganistanu a Iraku stiahli, v oboch krajinách dnes operujú najmä špecialisti so súkromných spoločností, tí sa sústredia na  miestnych síl a špeciálne akcie.
Američania však potrebujú “zástupné armády”, ktoré plnia úlohu obyčajnej pechoty a ktorých straty nikoho nezaujímajú. V Sýrii im rady “zástupnej armády preriedili ruskí piloti, sýrski vojaci a ich spojenci (iránski dobrovoľníci, libanonský Hizballáh, palestínsky Liwa al Quds,  šiítski dobrovoľníci z krajín Blízkeho východu) a v Sýrii sa už začal pomerne úspešný proces likvidácie amerických špecialistov, ktorých eliminujú neznáme “partizánske skupiny”.
Oslabenie útočných možností amerického letectva, ktoré umožňujú ruské systémy S-300, S-400 a S-500 potenciál pozemných síl USA ešte viac znížia
 

 
Príspevok Ruský systém PVO S-500 obmedzuje americké bojové možnosti zobrazený najskôr Hlavné správy.