Moskva 25. apríla 2017 (HSP/ČT/Foto: TASR-–Milan Kapusta)

ČEský rozhlas priniesol zaujímave informácie o úspechu podpory pôrodnosti v Rusku. Rusko má vďaka vysokej pôrodnosti a prisťahovalectvu takmer rekordne vysoký počet obyvateľov, okolo 146 800 000. Počet rastie aj kvôli tomu, že čoraz viac rodín má štyri a viac detí, čo podporuje aj samotný štát. Stojí za tým aj štátna pomoc, vďaka ktorej takéto rodiny majú prístup k výhodným hypotékam aj pozemkom od štátu zadarmo. Rusko sľúbilo podmienky ešte zlepšovať.

Ilustračné foto

Podľa štatistík, asi 100 tisíc narodených detí býva minimálne štvrtým dieťaťom v rodinách, kým pred desiatimi rokmi to bola iba tretina.

Demograf Federálnej agentúry štátnej štatistiky Alexej Rakša to vysvetľuje zavedením štátnej podpory (tzv. materský kapitál), ktorá viacdetným rodinám ponúka výhodné hypotéky či pozemok od štátu zdarma, a premiér Dmitrij Medvedev sľúbil aj ďalšie bonusy.

„Počet štvrtých detí vzrástol dvakrát, piatych ešte viac. Nemôžeme to vysvetliť len rastom celkovej pôrodnosti. Štátna podpora vyvolala najprv vlnu druhorodených detí a potom na to nadviazali tretie a štvrté pôrody. Keď sa žena rozhodne mať druhé dieťa, tak potom je pre ňu ľahšie mať i tretie alebo štvrté,” vysvetľuje Rakša.

Redaktor Českej televízie vo svojom príspevku však spomenul ešte jeden dôležitý fakt, prečo počet obyvateľov v Rusku pribúda, hoci pôrodnosť je rovnaká (približne 2 milióny) ako pred 60 rokmi v povojnových časoch. Totiž kým v roku 1956 sa udialo až 5 miliónov potratov, v súčasnosti už len 800 tisíc.

O navýšenie počtu obyvateľov sa stará aj prisťahovalectvo, ktoré v posledných rokoch do krajiny prinieslo o 260 tisíc ľudí viac v porovnaní s tým, koľko sa odsťahovalo. Rusko sa pre okolité krajiny stáva krajinou zaujímavou čo sa týka príjmov. V Rusku sa dá dobre zarobiť a kvalita života je tam omnoho vyššia ako vo väčšine okolitých krajín. Preto sa do Ruska sťahuje veľa ľudí z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Naposledy Rusko prijalo státisíce prisťahovalcov z Ukrajiny, ktorí po pomajdanovm prepade životnej úrovne odišli do Ruska za lepšími životnými podmienkami.