Aj keď je na fľaškách od peny výslovne zakázané konzumovať obsah, niektorí si nedali povedať. Až 60 ľudí z Irkutska zomrelo na otravu metanolom po konzumácií mlieka do kúpeľa s obsahom alkoholu. Vyše stovka sa otrávila. Z tohto dôvodu gubernátor Sergej Jeroščenko zakázal s okamžitou platnosťou predaj všetkých alkoholových nápojov, ktoré nie sú určené na pitie. Zákaz platí až do oficiálneho zistenia, čo stojí za smrťou týchto ľudí.

Policajti už zadržali jedenásť ľudí v súvislosti s metanolom a zavreli dve nelegálne výrobne. Portál novinky.cz pripomína, že za stúpajúci predaj nelegálnych liehovín vidia ruskí odborníci najmä zvyšujúce sa dane na liehoviny.

Prehnali sme to. Znížil sa počet obchodov s alkoholom, je menej miest, kde je možné zaobstarať si liehoviny legálne. Predajná doba sa obmedzuje. Ľudia si potom hľadajú iné cesty, povedal podľa ČTK odborník Alexej Něbolsin.

Vyšetrovací výbor dodal, že nádobky s týmto mliekom boli označené varovaním, že obsah nie je určený na konzumáciu. Irkutsk v južnej Sibíri je centrom Irkutskej oblasti a šiestym najväčším mestom v Rusku. Nachádza sa 4 200 kilometrov východne od Moskvy.

V tejto oblasti žije približne 1,1 milióna obyvateľov. Otravy ľudí rôznymi tekutinami nahrádzajúcimi alkohol sú v Rusku pomerne bežné. Prípad z mesta Irkutsk sa však považuje za najtragickejší v ostatných rokoch.