Moskva 19. októbra 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)
 
Ukrajina uskutočňuje rovnakú politiku proti svojim vlastným ľuďom, ktorá pred časom stála Gruzínsko stratu územie po vojne Michaela Saakašviliho v Osetsku, uviedol ruský prezident Vladimir Putin. Varoval Kyjev, aby sa nedal na rovnakú cestu.

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

“Ukrajinské úrady nielen vedú situáciu do mŕtveho bodu, ale robia protištátnu a protinárodnú politiku,” povedal ruský prezident, ktorý vystúpil na plenárnom zasadnutí klubu Valdai v meste Soči. Následne šéf Kremľa porovnal kroky Kyjeva s politikou Saakašviliho, ktorej vojenské jednotky v roku 2008 napadli samozvanú republiku Južné Osetsko.
“Tieto trestné činy spôsobili, že Gruzínsko stratilo kontrolu nad obrovskými časťami svojho územia,” povedal Putin a dodal, že ide o výsledok politiky Saakašviliho. Gruzínska ofenzíva v roku 2008 podnietila Rusko k začatiu operácie na presadzovanie mieru v súvislosti s Gruzínskom. Konflikt skončil tak, že Južné Osetsko a ďalší gruzínsky región – Abcházsko – vyhlásili nezávislosť od Gruzínska, ktoré de facto stratilo kontrolu nad oboma územiami.
Rovnako ako Saakašvili, súčasná ukrajinská vláda sa stále usiluje o vyriešenie prebiehajúceho ukrajinského konfliktu silou namiesto plnenia dohôd z Minsku, povedal Putin a dodal, že “je každému jasné, že Kyjev” nedodržiava dohody a nemá v úmysle ich dodržiavať ani v budúcnosti.”
Ruský líder potom varoval ukrajinské úrady pred “nasledujúcim krokom v šľapajách Saakašviliho” a povedal, že dúfa, že na konci nebude rovnaký scenár. Putin dodal, že “zavraždenie … niektorých občanov” v samozvaných republikách na Donbase je “zlá cesta” na hľadanie mieru s týmito regiónmi. Putin sa zrejme odvolával na nedávnu vraždu hlavy Donnetskej ľudovej republiky (DPR), Aleksandra Zakharčenka, z ktorej miestne orgány obviňovali z ukrajinskú bezpečnostnú službu SBU.
Rusko sa intenzívne zaujíma o obnovenie normálnych vzťahov s Ukrajinou, zdôraznil Putin. Avšak, Kyjev pokračuje v “len v rusofóbii a protiruských náladách”, zatiaľ čo ukrajinská ekonomika sa rozpadá, neustále “zažíva vnútorné politické krízy”, dodal.
 
Príspevok Ruský prezident varoval Porošenka, aby sa nedal na cestu Gruzínska za vlády Saakašviliho zobrazený najskôr Hlavné správy.