Rusko 5. januára 2017 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR/AP-Francois Mori)

Na stretnutí najvyššieho vedenia Ruskej pravoslávnej cirkvi v Moskve patriarcha Kirill okrem zhodnotenia roka 2016 hovoril aj o nastávajúcom roku 2017, ktorý bude pre Rusko významný tým, že si pripomenie 100. výročie Októbrovej revolúcie. Revolučný proces v období od februára do novembra 1917 viedol k zvrhnutiu cára a k nastoleniu diktatúry proletariátu.

Na snímke ruský patriarcha KirillNa snímke ruský patriarcha Kirill

Ako referuje denník L´Osservattore Romano, moskovský patriarcha Kirill sa vyjadril, že tu nejde o výročie v zmysle oslavy, ako skôr o pripomenutie si tejto dejinnej udalosti, o zamyslenie sa nad ňou a poučenie sa z toho čo priniesla. Je podľa jeho slov potrebné sa poučiť z tragických udalostí 20. storočia. Termín „oslava“ patriarcha označil za nepatričný a vyzval, aby sa rok 2017 stal rokom modlitieb za národy, ktoré tvorili jeden štát. I keď v súčasnosti sú tieto štáty politicky samostatné, ich historické, duchovné a kultúrne väzby sú veľmi silné.

Keď patriarcha Moskvy a celej Rusi Kirill hovoril o Pravoslávnej cirkvi, pripomenul, že „všetko to, čo hovoríme a robíme, má mať za cieľ dobro všetkých národov, na ktoré má rozsah kánonická zodpovednosť“ patriarchátu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.