Moskva 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Na zvýšenie bezpečnostných opatrení pre ruských diplomatov v zahraničí vyzvala dnes Štátna duma – dolná komora ruského parlamentu – v reakcii na zavraždenie ruského veľvyslanca v Turecku z pondelka tohto týždňa

Duma hlasovala dnes o rezolúcii odsudzujúcej zabitie ambasádora Andreja Karlova a vyzývajúcej vládu v Moskve, aby prijala mimoriadne opatrenia na ochranu ruského diplomatického zboru v zahraničí.

Na archívnej snímke poslanci ruského parlamentu

Na archívnej snímke poslanci ruského parlamentu

Vyšetrovatelia z Turecka a Ruska teraz pátrajú po stopách, ktoré by zavraždenie Karlova, zastreleného pred očami užasnutých návštevníkov fotografickej výstavy v Ankare, objasnili.

Ruská aj turecká strana prisľúbili, že táto vražda negatívne neovplyvní snahu o zlepšenie bilaterálnych vzťahov oboch krajín.

K zabitiu veľvyslanca Karlova došlo v čase, keď Turci rozhnevane protestujú proti podpore sýrskeho prezidenta Bašára Asada zo strany Moskvy a proti ruským aktivitám v severosýrskom meste Aleppo.

Ako vyplynulo z utorkového telefonického rozhovoru tureckého ministra zahraničných vecí Mevlüta Čavušogla s jeho rezortným kolegom Johnom Kerrym, turecká vláda pripisuje zodpovednosť za tento atentát hnutiu exilového duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho od roku 1999 v USA.