Bratislava 23. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Podľa šéfa Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA) Jurija Ganusa musí Rusko počítať s čiernym scenárom, že bude vylúčené z budúcoročných OH v japonskom Tokiu a taktiež ZOH 2022 v čínskom Pekingu. Svetová antidopingová agentúra (WADA) minulý mesiac uviedla, že Rusku hrozí diskvalifikácia zo všetkých významných medzinárodných podujatí. Dôvodom sú “nezrovnalosti” v údajoch vzoriek športovcov z moskovského laboratória

Na snímke šéf Ruskej antidopingovej agentúre (RUSADA) Jurij Ganus

Zástupcovia WADA sa v stredu stretnú s viacerými odborníkmi, ktorí vyhodnocovali spomenuté údaje aj vysvetľovacie stanoviská ruskej strany. Následne by mohli pristúpiť k sankciám. “Ruskému olympijskému tímu zabránia v účasti na hrách v Tokiu a myslím si, že sa tak udeje aj na zimných olympijských hrách 2022 v Číne,” vyhlásil Ganus pre agentúru AFP, citoval ho aj web britskej spravodajskej televízie BBC.

V Rusku v nedávnych rokoch došlo k masívnemu manipulovaniu so vzorkami tamojších športovcov s cieľom ochrániť ich pred pozitívnymi testami na zakázané látky. Podľa Ganusa sa manipulovalo s tisíckami vzoriek a ak sa ruský šport chce očistiť a posunúť vpred, musí si čo najskôr “pozametať pred vlastným prahom”. “Nemôžeme naďalej fungovať svojimi starými metódami, ktoré zhoršili dopingovú krízu. Zbavme sa myšlienky, že sa na nás západ snaží vyvíjať nátlak. Rusko si musí v prvom rade dať do poriadku vlastný dom,” dodal Ganus.

Rusi v úvode roka odovzdali mnoho údajov, aby moskovské pracovisko opäť dostalo potrebnú akreditáciu, aj keď voči tomu protestovali viacerí zahraniční športovci. Odhalená masívna manipulácia so vzorkami dostala ruskú stranu do náročnej situácie, keďže je priam nemožné vyhodnocovať údaje z moskovského laboratória aj v prípadoch, kde sa na prvý pohľad zdá, že nedošlo k úprave údajov.

Ganus podotkol, že RUSADA nebola zapojená do žiadnej manipulácie so vzorkami. Zároveň dodal, že Rusko môže očakávať aj ďalšie sankcie – okrem finančných aj zákaz organizovania medzinárodných podujatí. Ruské športové zväzy by podľa neho dokonca mohli vylúčiť z medzinárodných športových federácií.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj