Moskva 7. novembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)

Ruský minister športu Pavel Kolobkov odmieta akúkoľvek manipuláciu so vzorkami športovcov z antidopingového laboratória v Moskve. Svetová antidopingová agentúra (WADA) však tvrdí, že údaje poskytnuté ruskou stranou na overenie vykazujú znaky úprav. „Nič sa nemazalo ani neškrtalo, nerobili sa žiadne manipulácia. Všetko sa dá vysvetliť technickými problémami,“ uviedol Kolobkov

Na snímke Pavel Kolobkov

Predstavitelia WADA už skôr uviedli, že nezrovnalosti vo vzorkách nie sú dielom náhody a existujú náznaky, že zmeny v testovaných vzorkách na doping boli vykonané zámerne u niektorých športovcov. Šéf Ruskej antindopingovej agentúry Jurij Ganus tvrdí, že v prípade potvrdenia ďalších dopingových odhalení spojených s manipuláciou so vzorkami musia Rusi rátať aj s čiernym scenárom vylúčenia ich športovcov z budúcoročných OH v japonskom Tokiu a taktiež ZOH 2022 v čínskom Pekingu.

Rusi v úvode roka odovzdali množstvo údajov WADA, aby moskovské pracovisko opäť dostalo potrebnú akreditáciu. Odhalená manipulácia so vzorkami dostala ruskú stranu do náročnej situácie, keďže je nemožné vyhodnocovať údaje z moskovského laboratória aj v prípadoch, kde sa na prvý pohľad zdá, že nedošlo k úprave údajov. Ganus tiež dodal, že Rusko môže očakávať aj ďalšie sankcie – okrem finančných aj zákaz organizovania medzinárodných podujatí. Ruské športové zväzy by podľa neho dokonca mohli vylúčiť z medzinárodných športových federácií.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj