Moskva 26. januára 2019 (HSP/vz.ru/newinform.com/Foto: MAI)
 
V Moskovskom leteckom inštitúte (MAI) vypracovali schému hyperzvukového motora na vodu, koncepcia jeho konštrukcie sa uvádza v tézach referátu pracovníkov Achtubinskej filiálky „Vzlet“

Ilustračné fotonewinform.com

Tézy sú uverejnené na stránke Baumanovej Moskovskej štátnej technickej univerzity. V dňoch 29. 1. až 1. 2. sa v nej budú konať akademické čítania o kozmonautike. V tézach sa popisujú také javy vzdušno-reaktívnych motorov, ako hyperforsáž, získavaná na nadzvukových a hyperzvukových rýchlostiach letu, vďaka prísunu vody na vstupe do motora. Pričom v publikácii sa hovorí, že voda nielen zvyšuje charakteristiky motora, ale ho aj chráni pred prehriatím.
Ďalej sa uvádza, že tieto motory cez hyperforsáž dokážu vyvinúť rýchlosť 8 Machov a že bežná rýchlosť je závislá na zásobe vody na palube lietadla. Predpokladá sa, že rozbehové lietadlo s vodou na palube môže vyniesť kozmickú raketu do približnej výšky 40 km a dosiahnuť s ňou rýchlosť 7M, čo umožní, že táto raketa nemusí mať prvý stupeň, za to však môže mať výrazne mohutnejší druhý stupeň na zvýšenie užitočného nákladu.
 
Príspevok Ruský hyperzvukový motor na vodu zobrazený najskôr Hlavné správy.