Moskva 9. apríla 2018 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)
 
Bývalý náčelník medzinárodnej dohadovacej správy ruského ministerstva obrany genplk. v.z. Jevgenij Bužinskij poskytol rozhovor americkému časopisu The National Interest, v ktorom vyjadril názor na otravu Skripaľovcov a aj o možnom konflikte medzi Ruskom a USA.

Jevgenij Bužinskij

Otrávenie bývalého plukovníka GRU S. Skripaľa a jeho dcéry vraj bola „naplánovaná provokácia“ vykonaná s cieľom, aby démonizovala a izolovala Rusko a vytvorila zámienku na vysídlenie ruských diplomatov.
„Uverte, že prezident Putin je posledným človekom na Zemi, ktorý by sa pokúsil spáchať takýto hrozný čin v predvečer ruských prezidentských volieb a pred dverami majstrovstiev sveta vo futbale v Moskve,“ ubezpečoval. Generálporučík nevie, aký mala motív britská vláda na to, aby vykonala takúto provokáciu, no predpokladá, že kroky Terezy May boli dohodnuté s Washingtonom. Bužinskij sa nazdáva, že dnešný stav vzťahov medzi Ruskom a Západom je nebezpečnejší, ako v časoch studenej vojny.
„Vždy hovorím, že teraz je ešte horšie! V časoch studenej vojny bolo všetko uzrozumené: ideologická konfrontácia, no boli určité hranice, bola línia, ktorú nebolo možné prekročiť, neboli žiadne hrozby, žiadne sankcie,“ porovnáva.
Podľa neho sa jedným z centier možného vzájomného vzdorovania môže stať Sýria. A uviedol slová náčelníka generálneho štábu OS Ruska Valéria Gerasimova, že ak USA udrú na centrum Damasku, kde sa nachádzajú ruskí vojaci, Rusko nanesie odvetný úder proti americkým raketám a aj nosičom, z ktorých boli odpálené.
„Nemyslím si, že žartoval alebo, že to vyhlásil náročky aby udivil niektorých Američanov. Nie, som absolútne presvedčený, že to povedal naozaj vážne,“ dodal Bužinskij a dodal, že ak Rusko vstúpi do konfrontácie s USA, tak sa to určite skončí nasadením atómových zbraní.
Podľa ria.ru, srspol.sk
 
Príspevok Ruský generál Jevgenij Bužinskij o nebezpečenstve konfliktu Ruskej federácie a USA zobrazený najskôr Hlavné správy.