Damask, Moskva 27. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko )
 
Do Sýrie budú v priebehu dvoch týždňov dodané dva plukovné komplexy PVO S-300, neskôr môže byť ich počet zvýšený.

Na snímke raketový systém protivzdušnej obrany S-300

S-300 budú prikrývať objekty na pobreží Sýrie a kontrolovať hranice s Izraelom, Jordánskom, Libanonom a Irakom, oznámil zdroj novín Kommersant.
K dvom komplexom môžu byť pridané ďalšie, závisí to od situácie. Dodávky sa začnú z dvoch – štyroch, a ak bude treba počet môže byť navýšený do šiestich až ôsmich,“ povedal zdroj.
Rusko okrem toho vybaví veliteľské stanoviská sýrskych zväzkov a vojenských útvarov PVO automatizovanými systémami riadenia. Ide o výrobky koncernu Almaz-Antej.
Vojaci vysvetľujú, že toto umožní skombinovať informácie, ktoré prichádzajú z rádiolokátorov všetkých komplexov PVO (Pancir, Osa, Muk-M3E, Kvadrat a S-125), a vylúčiť „dokonca aj teoretickú možnosť zostrelenia ruských vzdušných prostriedkov“.
„Pre bojové letectvo iných štátov je to dôvod na zamyslenie,“ povedal zdroj novín. Poznamenal, že pobrežie Sýrie sa bude kontrolovať prostriedkami REB typu „Krasucha“, na základni Hmeimim sú od roku 2015.
Nasadenie S-300 do ostrého boja s reálnym protivníkom znamená, že pre túto PVO nastáva hodina pravdy. Ak sa S-300 osvedčia, rad ich potenciálnych zákazníkov sa výrazne, ale naozaj výrazne predĺži.
 
Príspevok Ruský denník Kommersant: Koľko oddielov S-300 bude brániť nebo Sýrie? zobrazený najskôr Hlavné správy.