Moskva 23. apríla 2018 (HSP/Foto: HSP/Veľké divadlo)
 
V ruských médiách a umeleckých kruhoch došlo k skutočnému výbuchu. Všetkých pobúrili rozhodnutia amerických orgánov, ktoré odmietli udeliť víza svetoznámym ruským umelcom, členom moskovského Veľkého divadla, hviezdam svetového baletu Oľge Smirnovovej a Jakopovi Tissimu.

Na snímke prima-balerína Veľkého divadla Oľga Smirnovová a prvý sólista Jakop Tissimali

Mnohí novinári, umelci a odborníci prízvukujú, že sa Američania úplne zbláznili, keď odmietli udeliť víza svetoznámym ruským umelcom, sólistom Veľkého divadla.
Veľkú nevôľu v tejto súvislosti vyjadrilo aj ruské ministerstvo zahraničia, ktoré uviedlo, že Washington zachádza veľmi priďaleko, keď bráni „ruským špiónom a agresorom“, aby navštívili Spojené štáty. Najnovšie rozhodnutie amerických orgánov prirovnali k najhorším praktikám Washingtonu v období studenej vojny.
Prima-balerína Veľkého divadla Oľga Smirnovová a prvý sólista Jakop Tissimali mali vystúpiť v divadle Davida Kocha v Lincolnovom stredisku v New Yorku. Nevystúpia. „Umenie, vrátane  baletu, vždy pomáhalo lepšie pochopiť a porozumieť si navzájom, roztaviť ľad nedôvery, znížiť napätie v medzištátnych vzťahoch,“ zdôraznilo ruské ministerstvo zahraničia.

Na snímke prima-baletka Veľkého divadla Oľga Smirnovová a prvý sólista Jakop Tissimali

Podčiarklo, že Veľké divadlo je považované za skutočnú perlu a vizitku Ruska po celom svete. Pripomenulo, že hosťovanie ruských umelcov vždy malo obrovský pozitívny ohlas a vyvolalo veľmi dobrú reakciu americkej verejnosti. Smutne podčiarklo, že sa Američania sotva poďakujú orgánom, ktoré im zabránili v komunikácii s veľkou ruskou kultúrou, umením, krásou a stretnutiu s dlhoročnými ruskými priateľmi.
Ruské ministerstvo zahraničia je presvedčené, že vplyvné sily Spojených štátov v súčasnosti sú veľmi znepokojené tým, že sa im nedarí vyvíjať veľký tlak na Rusko a sú znechutené tým, že sa im nijako nedarí zastaviť „rozbehnuté“ Rusko.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Ruský balet v šoku: USA zamietli víza ruským elitným sólistom baletu, ktorí mali vystúpiť v New Yorku zobrazený najskôr Hlavné správy.