Moskva 16. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:CC BY 4.0/Ministry of Defence of the Russian Federation)
 
Rusko vykonáva manévre letectva a lodí v Arktíde v súlade s medzinárodnými pravidlami pre zabránenie kolízií na mori. V pondelok to oznámil bývalý veliteľ Baltickej flotily (2001-2006) admirál Vladimir Valujev

Ilustračné foto

Veliteľ operácií námornej pechoty Holandska generál Jeff McMootry vyhlásil, že ruské vojnové lode a lietadlá sa pokúšajú o provokáciu britských a holandských vojakov na cvičení v Arktíde. Podľa jeho slov je teraz ruských lodí o mnoho viac, než tomu bolo v minulých desaťročiach a lietadlá lietajú veľmi blízko. Práve preto sa generál domnieva, že je možné takéto konanie označiť za provokáciu.
“Manévre nášho letectva a lodí sú stanovené medzinárodnými pravidlami pre zabránenie kolíziám na mori, a to od roku 1972. V súlade s týmito pravidlami nikto Rusku nezakazoval vykonávať manévre pod holým nebom a na mori. Ak sa loď priblíži ku kurzu inej lode bližšie, než sa uvádza v pravidlách, potom sa všetko zdokumentuje a začína proces prejednávania s prijatím opatrení,” oznámil Valujev.
Na konci septembra britský minister obrany Gavin Williamson informoval o novej obrannej stratégii v Arktickej oblasti, ktorá bola z veľkej časti považovaná za reakciu na “hrozby” zo strany Ruska. Minister poukázal aj na to, že by to Arktídu a Ďaleký sever postavilo do centra stratégie zaistenia bezpečnosti Spojeného kráľovstva.
Už skôr Ministerstvo obrany RF niekoľkokrát oznámilo, že uskutočňovalo a uskutočňuje všetky plavby loďou a lety lietadiel v súlade s medzinárodnými pravidlami a nenarušuje hranice iných štátov. Rusko tiež v súvislosti so zvýšenou aktivitou krajín NATO pri svojich hraniciach uviedlo, že pre nikoho nepredstavuje hrozbu, ale že nebude ignorovať akcie, ktoré by mohli ohroziť ich záujmy.
 
Príspevok Ruský admirál reagoval na obvinenia ohľadom organizácie provokácií v Arktíde zobrazený najskôr Hlavné správy.