Moskva 27. apríla 2018 (HSP/RT/Foto: TASR/AP- Mstyslav Chernov)
 
Sankcie od USA, ktoré v uplynulých troch rokoch poslali ruskú menu k najprudšiemu poklesu, prekvapivo pomohli zvýšiť rozpočet krajiny o ďalších 232 miliárd rubľov (3,8 miliardy dolárov)

Ilustračné foto

Pokles hodnoty rubľa, ako aj nedávne nákupy pevnej meny Ruskou centrálnou bankou, priniesli ruskej vláde dodatočný prílev peňazí.
Prehodnotenie devízových rezerv ukazuje, že na vrchole pádu rubľa, keď národná mena poklesla na kurz viac ako 65 rubľov za jeden dolár, ruský štátny investičný fond nadobudol zisk vo výške približne 470 miliárd rubľov (7,6 miliardy dolárov). Následné posilnenie ruskej meny však zničilo takmer polovicu ziskov.
Neočakávané zárobky by údajne mohli pomôcť ruskému ministerstvu financií, aby od roku 2011 zaregistroval svoj prvý bežný rozpočtový prebytok. Ministerstvo bude môcť speňažiť tieto aktíva na konci roka, keď fond prevedie cudzie meny na ruble v rámci rozpočtových výdavkov.
Slabý rubeľ môže teda priniesť ruskej vláde ešte väčší zisk. Mierny rast amerického dolára čo len o jeden rubeľ by mohol priniesť do ruského rozpočtu ďalších 85 miliárd rubľov (1,4 miliardy dolárov), a to dokonca aj v prípade stabilných cien za suroviny podľa odhadov centrálnej banky zverejnených v decembri. Posledná devalvácia národnej meny môže do konca roka 2018 priniesť až 255 miliárd rubľov (4,1 miliardy dolárov).
Minulý týždeň ruský minister financií Anton Siluanov uviedol, že súčasná finančná situácia štátu, posilnená rastúcimi cenami surovín, môže po prvýkrát za sedem rokov vytvoriť prebytok rozpočtu vo výške 0,5 % HDP krajiny.
“Drahá ropa a lacný rubeľ je snom pre ministerstvo financií,” vyhlásil Alexander Razuvajev, riaditeľ analytického oddelenia Alpari Research and Analysis.
 
Príspevok Rusko získalo miliardy vďaka americkým sankciám zobrazený najskôr Hlavné správy.