New York 6. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)

Rusko v utorok vyzvalo na zatvorenie úradu vysokého predstaviteľa OSN pre Bosnu a Hercegovinu Valentina Inzka. Moskva tohto rakúskeho diplomata obvinila zo zaujatosti v prospech Západu, informovala agentúra AFP

Na snímke ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia

S výzvou prišiel ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia po tom, ako Bezpečnostná rada (BR) OSN jednomyseľne schválila predĺženie vojenskej misie EÚ v Bosne o ďalší rok. Misia Eufor-Althea v krajine dohliada na implementáciu Daytonských mierových dohôd z roku 1995, ktoré ukončili vojnu v tejto balkánskej krajine.

Nebenzia obvinil Valentina Inzka, že využil svoju najnovšiu správu, s ktorou v utorok vystúpil v BR OSN, aby presadzoval integráciu Bosny do euroatlantických štruktúr.

„Vysoký predstaviteľ musí rešpektovať svoj mandát a v kompetencii pána Inzka nie je lobovať za euroatlantickú integráciu Sarajeva,“ vyhlásil ruský veľvyslanec.

Kolegov z BR preto vyzval, aby „zdvojnásobili úsilie“ o uzavretie Inzkovho úradu. Pre takýto krok však na pôde BR OSN podľa AFP neexistuje dostatočná podpora.

Vysoký predstaviteľ vo svojom utorkovom referáte varoval pred vážnym rizikom ohrozenia reforiem v Bosne a Hercegovine a hovoril o paralýze tamojšieho štátu v dôsledku vnútorných politických rozbrojov. Hlavnou otázkou podľa neho momentálne nie je to, ako Bosne pomôcť pokročiť vpred, ale ako „zabrániť tomu, aby sa (krajina) nevracala späť“.

Niektorí analytici v súčasnosti považujú Bosnu a Hercegovinu za zástupné dejisko mocenského súboja medzi Washingtonom a Moskvou. Západné štáty opakovane obviňujú Rusko, že zasahuje do vnútorných záležitostí balkánskych štátov s cieľom zabrániť im vo vstupe do NATO.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj