Bratislava 21. septembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:YouTube)
 
Obľúbený herec Morgan Freeman – hlavný obraz černošského mudrca v amerických a svetových filmoch – informoval, že sa nachádza vo vojne s Ruskom. A všetkých spoluobčanov dobrej vôle vyzýva na vstup do boja.
Hollywoodsky herec Morgan Freeman

 
Svetoznámy obľúbený americký herec Morgan Freeman vyzýva všetkých ľudí dobrej vôle, aby šli bojovať. Vyzýva Američanov, aby si predstavili nasledujúci scenár: „Bývalý agent KGB je nahnevaný kvôli rozpadu krajiny, a preto pripravuje plán pomsty. Dostane sa do popredia vďaka chaosu a dláždi si cestu cez post-sovietske Rusko. Nakoniec sa dostane až do čela štátu a stane sa prezidentom. Nastolí autoritársky režim, a potom obráti svoju pozornosť na svojho hlavného nepriateľa – USA. Potom bývalý agent KGB podniká kyber-útoky po celom svete, aby zaútočil na demokraciu. Využíva sociálne siete na šírenie propagandy a lží. Presviedča ľudí, aby neverili masmédiám v demokratických štátoch, aby neverili svojim politickým procesom, aby neverili svojim susedom. A vyhráva. Vladimír Putin – on je ten agent, nie je to scenár filmu.“

Čo tu stojí za zmienku
Po prvé. Morgan Freeman (a režisér Rob Reiner) zdravia všetky ruské hviezdy filmu, divadla a aj estrády, ktorí si myslia, že Umenie je vnútri politiky – a musia byť vnútri politiky, a vôbec ide o špinavú vec, preto má umelec povinnosť preletávať nad skutočnosťou a nedotýkať sa jej svojimi čistými krídlami.
Po druhé. Morgan Freeman, samozrejme, trochu chytračí. Je to aj filmový scenár, nie jeden, nie dva, ale tucet. Príbeh o nahnevanom agentovi KGB, ktorý sa chce hrozne pomstiť Amerike, prichádza k moci (alebo jednoducho prepláva do americkej spoločnosti) a začína ju likvidovať zvnútra ako len môže – to je príbeh ešte z deväťdesiatych rokov. Kto iný by uchvacoval moc v Kazachstane v roku 1997 s cieľom obnoviť ZSSR a unášal by amerického prezidenta v “Air Force One”? Kto iný by k Američanom posielal detskú agentku KGB Angelinu Jolie? Kto iný by sa súkal do plazmovej výstroje, aby plazmovým bičom zabil najlepšieho “chlapca” Ameriky – lietajúceho Iron Mana? A tak ďalej.
Nakoniec, po tretie, to najhlavnejšie. Je zvláštne, že to vôbec nie je výzva k boju s Ruskom alebo s pomstychtivým ruským diktátorom Vladom Putinom.
Je to výzva na občiansku vojnu v USA. Pretože všetok zmysel celej tejto výzvy je: “Nech náš súčasný prezident Donald Trump, ktorý sa ani vo videu nezmieňuje, naplní naše požiadavky. Nech si on, prezident, sadne do Oválnej pracovne Bieleho domu a prizná sa, že voľby, ktoré vyhral, ​​boli sfalšované a nech vyzve k využitiu všetku silu na to, aby boli voľby vyhlásené za nezákonné. A že on sám nie je prezidentom.”
“Vezmite svoje zbrane a tiahnite na Biely dom,” sa v danej reklame zatiaľ nehovorí. Výzva je smerovaná k tomu, aby ľudia “lajkovali” a vstupovali do skupín na sociálnych sieťach. Tie sociálne siete, ktoré sú podľa videa narušené a naplnené ruským klamstvom s cieľom zničiť demokraciu.
To znamená, že občianska vojna, ktorú objednávatelia tohto videa ponúkajú, je len vojenská formácia Majdanu. Aby legitímne zvolený prezident bol zbavený legitímnosti. A potom sa uvidí.
Ale v každom prípade skutočnosť, že sa pripojili k takému ťažkému delostrelectvu, akým je štvrtý najdrahší herec v Hollywoode, znamená, že stávky na americkú studenú vojnu znovu vzrástli. Nebude to pekné pre zvyšok sveta.
A čo na vyjadrenia Freemana hovoria Rusi? Putinov hovorca Dmitrij Peskov označil Freemana za obeť emočného preťaženia. Podľa jeho slov veľa tvorivých ľudí sa stane obeťami emočného preťaženia, bez toho, aby mali reálne informácie o skutočnom stave vecí.