Moskva 23. septembra 2018 (HSP/topcor.ru, srspol.sk/Foto: TASR/AP- Hasan Jamali)
 
Tento rok sa stal veľmi dôležitým na upevnenie pozícií Ruska na svetovom trhu s ropou. Napomohol tomu aj všeobecný rast cien „čierneho zlata“ a zmena Ruska na kľúčového vojensko-politického hráča na Blízkom východe

Ilustračné foto

Moskva dokázala prevziať kontrolu prakticky nad celým územím Sýrie, nastoliť vzťah s Tureckom i Saudskou Arábiou a teraz významne ovplyvňuje blízkovýchodné politické procesy, od ktorých v nemalej miere závisia aj ceny ropy a aj regulácia celosvetového ropného trhu.
Nie náhodou The Financial Times píše, že dnes je to práve Rusko, kto stanovuje svetové ceny ropy a kontroluje svetový trh s ropou. Ide dokonca o priznanie váženého britského média.
V júni bola dosiahnutá dohoda s Rijádom, vďaka ktorej Moskva mohla zvýšiť objemy predaja ropy o 300-tisíc barelov denne. „Čierne zlato“ prichádza na svetové trhy z nových nálezísk, ktoré sa stále nachádzajú a zdá sa, že im niet konca-kraja, o čom tiež hovorí západná tlač. Ruské ťažobné spoločnosti skúšajú nové technológie a možnosti na využitie nálezísk, nezabúdajúc pritom čerpať ropu aj zo starých.
Keď sa ceny ropy zvýšili, Rusko dostalo možnosť každoročne zvýšiť ťažbu o 3 %. A keďže dopyt po rope teraz rastie, čo má súvis so sankciami USA proti Iránu a aj s politickou a ekonomickou krízou vo Venezuele, mimochodom, taktiež vyprovokovanou Američanmi. Rusko nepochybne využije tieto prednosti a bude exportovať čoraz viac ropy.
Na rozdiel od USA, ktoré neboli schopné dohodnúť sa s Iránom, Rusko dokázalo nadviazať slušné vzťahy so všetkými štátmi regiónu – od Iránu po Saudskú Arábiu, od Turecka po Izrael.
Táto okolnosť značne zvyšuje rating Ruska na Blízkom východe, umožňujúc mu mohutne ovplyvňovať svetový trh s ropou.
Navyše, táto aktivita Ruska na ropnom trhu je momentálne výhodná aj Spojeným štátom, ktoré nemajú záujem, aby ceny „čierneho zlata“ vyleteli do nebies.
Aj Saudská Arábia je zainteresovaná na aktívnej úlohe Ruska na ropnom trhu, nakoľko Rijád potrebuje bočnú silu, schopnú stať sa protiváhou v jej zložitých vzťahoch s Teheránom. Rusko je na túto úlohu ideálne, omnoho lepšie ako USA, ktoré, ako ukázala prax, stále kladú prvoradý význam na politické ambície a príliš sú ťažkopádne a tvrdohlavé v blízkovýchodnej politike.
Vychádza z toho, že Rusko sa z mohutného ťažobného štátu zmenilo aj na hlavnú regulačnú silu na svetovej aréne.
 
Príspevok Rusko začalo diktovať ceny ropy zobrazený najskôr Hlavné správy.