New York 11. mája 2019 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)

Portál RusVesna informuje, že Rusko zablokovalo vyhlásenie BR OSN o Sýrii kvôli situácii v Idlibe, kde údajne začína kvôli útokom sýrskych vládnych jednotiek humanitárna katastrofa. Materiál o humanitárnej katastrofe vypracovali členovia nemeckej, belgickej a kuvajtskej komisie, ktorí monitorovali situáciu v Idlibe, Hame, Aleppe a Latakii. Pokiaľ k útoku vládnych síl neprišlo a teroristi likvidovali civilistov, o žiadnej humanitárnej katastrofe sa nehovorilo, keď však začali Sýrčania likvidovať teroristov v Idlibe, začína sa hovoriť o humanitárnej katastrofe. V pozadí správy o humanitárnej katastrofe stoja podľa ruských expertov USA

Na snímke Vladimir Safronkov

Ruský veľvyslanec Vladimir Safronkov už uviedol, že “americkí partneri obľubujú virtuálnu realitu”, Rusko však trvá na tom, aby Sýria obnovila svoju suverenitu, celistvosť a nezávislosť v plnej miere, takže situáciu v Idlibe je potrebné vnímať v tomto kontexte.

Severná zóna deeskalácie v Idlibe bola oficiálne vytvorená v roku 2017, v roku 2018 sa Moskva a Ankara dohovorili na spoločných vojenských patrolách v Idlibe. Proti tejto skutočnosti neprotestuje ani väčšina príslušníkov protiasadovských zoskupení, ktorí sa v Idlibe nachádzajú.

Proti sú najmä proamerickí teroristi z Tahrir as Sham a im príbuzných malých skupín. Tie však v posledných dňoch sýrska armáda a ruské letectvo do značnej miery zdecimovalo, preto sa objavili diplomatické aktivity nemeckej, belgickej a kuvajtskej komisie hovoriace o “humanitárnej katastrofe”. Možno čoskoro budeme svedkami aj novej hystérie Bielych Prilieb, ktoré budú zase klamať o tom, že sýrski vládni vojaci používajú chemické zbrane. Na vzniku Bielych Prilieb participovali v minulosti americká CIA a britská MI6.

V BR OSN sa v posledných dňoch okrem Sýrie rieši aj situácia s humanitárnou krízou v Líbyi, ďalšej krajine kde žiadna humanitárna kríza nebola, kým sa do diania nezapojili USA.

Američania a ich spojenci sú zodpovední za vyhrotenie situácie v Sýrii či Líbyii, za teror v Afganistane či Iraku. V Líbyii teraz pomerne úspešne útočí maršál Haftar, prozápadná Vláda národného porozumenia má množstvo problémov.

V Líbyii sa však darí dodržiavať politiku nemiešania sa do líbyjských záležitostí, aj keď Američania majú iné predstavy, v Sýrii sa snažia poniektorí spraviť humanitárnu katastrofu z obyčajnej protiteroristickej akcie.

Sýrčania zatiaľ na pozadí správy o humanitárnej katastrofe v Idlibe” pokračujú v bojových aktivitách v tejto provincii a rady mŕtvych teroristov Tahrir as Sham rýchlo rastú.

Rusi Sýrčanom pomáhajú nielen preto, že sú sýrski spojenci, ale aj preto, lebo proamerické bandy začali s ostreľovaním ruskej leteckej základne v Hmeimmim a to Rusi nemienia tolerovať. Teroristi sa proste musia naučiť prijímať zodpovednosť za svoje činy. Musia pochopiť, že ak sa nechajú nahovoriť Američanmi k útokom na ruskú leteckú základňu v Hmeimmim, Rusi ich zlikvidujú.

Väčšina sýrskych teroristov nie je hlúpa a prispôsobila sa zmenenej realite, hlúpych teroristov na americkej výplatnej listine zbavia všetkých existenečných starostí ruskí piloti a sýrski vojaci.

Zaujímavé je aj pokrytectvo návrhu členov nemecko-belgicko-kuvajtskej komisie. Hovorí sa v ňom len o humanitárnej katastrofe v Idlibe, absolútne sa nespomína humanitárna katastrofa v amerických zónach At Tanf, kde je utečenecký tábor Rukban či v zónach, ktoré dosiaľ kontrolujú Kurdi.

Situácia v týchto oblastiach je katastrofálna, to však členov nemeckej, belgickej či kuvajtskej komisie nezaujíma. Takisto je zaujímavé, že utečenecké tábory sa nachádzajú len v oblastiach, ktoré kontrolujú teroristi, Kurdi alebo Američania. Na území pod kontrolou Damasku žiadne utečenecké tábory nie sú.

Američania, Kurdi a teroristi v Idlibe odmietajú prepustiť civilistov na územie pod kontrolou Damasku. Terorizujú obyvateľstvo, ktoré používajú ako rukojemníkov, to však západným partnerom absolútne neprekáža. Takže kritika západných partnerov je účelová a je v nej plno klamstiev.

Podpora Kurdov v oblastiach východne od Eufratu, kde Kurdi nikdy nežili je americkým experimentom. Táto oblasť je bohatá na ropu, zemný plyn a Američania by veľmi radi kontrolovali túto oblasť aj naďalej. Preto podporujú finančne i vojensky Kurdov, Kurdi sa správajú veľmi tvrdo voči sýrskym arabským kmeňom. Ide ale o veľmi krátkozrakú politiku, na ktorú Kurdi v budúcnosti môžu veľmi škaredo doplatiť. Podobne ako doplatili v minulosti na spoluprácu s Američanmi prívrženci Južného Vietnamu. Kurdi sú si sami strojcom svojej budúcnosti.

Američania vytvárajú v Sýrii virtuálnu realitu, Rusko pracuje profesionále, americká virtuálna realita nemá šancu na úspech. Sýria bude obnovená ako celistvý štát a Damask obnoví svoju kontrolu na celom svojom území, bez ohľadu na to, aké predstavy majú Američania.

Zdroj