Moskva/Buffalo 13. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Ruské úrady vypovedali päťčlennú delegáciu z univerzity v americkom štáte New York, ktorú obvinili z nelegálneho prednášania. Informovala o tom agentúra AP. Delegácia z Univerzity v Buffale (UB) bola na bežnej návšteve Moskovského polytechnického inštitútu. Išlo o dvoch členov fakulty manažmentu, dvoch jej zamestnancov a jednu absolventku

Ilustračné foto

Po vypovedaní z Ruska sa vo štvrtok všetci vrátili naspäť do vlasti. Tamojšie úrady ich totiž obvinili z porušenia podmienok udelenia turistických víz a 9. decembra ich na niekoľko hodín aj zadržali.

Podľa štvrtkového oznámenia Univerzity v Buffale je celý incident len dôsledkom nedorozumenia. Členovia delegácie UB sa podľa nej zúčastnili na podujatí, ktoré považovali len za otvorenú diskusiu. Podľa ruských úradov však predniesli prednášku, k čomu na základe bežných turistických víz nemali oprávnenie.

Ruský súd skupine Američanov udelil pokutu a rozhodol o ich „administratívnom vypovedaní“ z krajiny. Z Ruska odcestovali 11. decembra. O ich prepustenie sa zasadilo aj veľvyslanectvo USA v Moskve.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj