Moskva 16. februára 2017 (HSP/politexpert /Foto:TASR/AP)

Ruský portál politexpert sa venoval slovám amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vyslovil názor, že Rusko musí vrátiť Krym Ukrajine a ukončiť eskaláciu napätia. Trumpove slová vyvolali radosť najmä u Ukrajincov, tí sa však radovali aj keď skákali na Majdane

Rusi vnímajú Trumpov názor v demokratických intenciách, pretože každý má v demokracii právo slušne vyjadriť svoj názor. Kremeľ sa nestavia k Trumpovmu názoru negatívne a je ochotný Krym okamžite vrátiť, hneď nasledujúci deň, ako USA vrátia Texas Mexiku, Lousianu Francúzsku, Aljašku a Hawai Rusku.

Na snímke Donald Trump. Foto: Manuel Balce CenetaNa snímke Donald Trump. Foto: Manuel Balce Ceneta

Ak tak Trump neučiní, žiadne rozhovory o Kryme sa neuskutočnia a nič sa nebude vracať. Ukrajinci, Američania i EÚ si budú musieť na skutočnosť, že Krym je ruským územím zvyknúť, prípadne sa môžu pokúsiť získať Krym pre Ukrajinu vojenskou cestou, to by však evidentne nebol z ich strany dobrý nápad.

Samozrejme by nemali západní partneri zabúdať na skutočnosť, že na Kryme sa uskutočnilo právoplatné a demokratické referendum, pri ktorom sa obyvatelia Krymu rozhodli, že nechcú mať nič spoločné s momentálnou ukrajinskou vládou, ktorá sa zmocnila vlády v Kyjeve vďaka štátnemu prevratu, podporovanému USA a EÚ.

Takisto by západní partneri nemali zabúdať ani na skutočnosť, že v prípade arogantného vytvorenia Kosova sa žiadne referendum neuskutočnilo a Srbi v Kosove nemali žiadne právo sa k danej zmene vyjadriť. Kosovo vzniklo v rozpore s medzinárodným právom a pod americkým diktátom, množstvo krajín existenciu Kosova dodnes neuznáva.

Momentálne sa v USA rozhorel vážny vnútorný konflikt medzi Trumpom a predstaviteľmi opozície. Tento konflikt výrazne mieša kartami na americkej vnútropolitickej scéne, Trump sa snaží pred americkou verejnosťou vystupovať ako rozhodný americký prezident. Upozorňuje na skutočnosť, že Krym Rusko získalo počas Obamovho pôsobenia v prezidentskej funkcii a kritizuje najmä senátorov, ktorí pôsobili v čase Obamovej administratúry. Poukazuje na to, že Obama i kritici ako napríklad McCain v čase, kedy sa Krym oddelil od Ukrajiny nič nerobili a nesú svoj podiel viny. Cieľom Trumpa je oslabiť tábor svojích kritikov. Kremeľ je presvedčený, že Trump nie je v stave riešiť otázku Kryma, pretože má množstvo iných problémov a bude úspechom, ak sa USA zmôžu na zásah v Sýrii.

Podľa ruského experta Jurija Ozerova na portáli pravda , Trump sa snaží jednoznačne oslabiť napätie na americkej politickej scéne a vziať vietor z plachiet svojích odporcov. Preto sa manévruje do pozície rozhodného amerického patriota a silného medzinárodného hráča.

Na archívnej snímke ruskí vojaci Foto:Alexander ZemlianichenkoNa archívnej snímke ruskí vojaci Foto:Alexander Zemlianichenko

Andrej Fursov upozorňuje na skutočnosť, že USA nič neurobili ani so Severným Cyprom, ktorý obsadili Turci. Momentálne už podľa Fursova Američania nie sú v takej pozícii ako v roku 1999, kedy mohli beztrestne bombardovať Juhosláviu. Dnes ide z americkej strany len o politické vyhlásenia a pokus o brnkanie na nervy ruského vedenia. Za uvedenými vyhláseniami nestojí žiadna reálna sila, ide len o mediálny šum a ruskí lídri otváranie statusu Kryma z americkej strany neberú vážne.