Moskva 13. januára 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP)

Rusko vníma prítomnosť amerických vojakov ako hrozbu. Každá iná krajina by tento fakt interpretovala rovnako

Na snímke Dmitrij PeskovNa snímke Dmitrij Peskov

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal v Moskve vo štvrtok pre agentúru TASS, že prítomnosť amerických vojakov v Poľsku je vnímaná ako hrozba: “Každá krajina môže vidieť štruktúru cudzej vojenskej prítomnosti v blízkosti svojich hraníc negatívne a bude v tom pokračovať. Presne takt to vidíme aj my.” Peskov povedal, že “tretia krajina buduje svoju vojenskú prítomnosť v blízkosti hranice medzi Ruskom a Európou. A táto tretia krajina dokonca nie je ani európskou krajinou.”

Rusko však vyjadrilo dôveru v zlepšenie vzťahov so Spojenými štátmi v rámci funkcie budúceho prezidenta Donalda Trumpa. “Moskva úprimne dúfa, že náš prezident s Trumpom nájde spoločnú reč,” povedal Peskov pre agentúru Reuters. “Trump aspoň hovorí o ochote k dialógu. Dialóg je základom pre nádej a mohol by nám pomôcť nájsť cestu von z mnohých zložitých situácií.”

Peskov povedal, že ruské vedenie nesúhlasí s názorom kandidáta na Trumpovho ministra zahraničia Rexa Tillersona o Kryme. Tillerson povedal v stredu vo svojej výpovedi pred výborom Senátu, že anexia ukrajinského polostrova v roku 2014 bola nezákonná.