New York 24. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Hassan Ammar)

Rusko vetovalo v utorok rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN) o jednoročnom predĺžení mandátu Spoločnému vyšetrovaciemu mechanizmu (JIM) OSN a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v Sýrii.
Ilustračné foto

Podľa agentúry TASS hlasovala proti rezolúcii, ktorú iniciovali Spojené štáty, aj Bolívia. Kazachstan a Čína sa hlasovania zdržali.
Rusko ešte pred hlasovaním žiadalo, aby sa diskusia v tejto veci odložila na 7. novembra, teda po tom, čo bude známa správa misie OPCW-OSN o vyšetrovaní chemického útoku v meste Chán Šajchún v sýrskej provincii Idlib zo 4. apríla. Ruský návrh však odmietla väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.
Správu o tom, kto je zodpovedný za útok sarinom v Chán Šajchúne, ktorý si vyžiadal vyše 90 mŕtvych, zverejní JIM 26. októbra, informovala agentúra AP.
Spojené štáty pripísali zodpovednosť za útok armáde sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorá však použitie chemických zbraní rezolútne popiera.
Americký prezident Donald Trump v reakcii na udalosti v Chán Šajchúne nariadil raketový útok na sýrsku leteckú základňu, z ktorej údajne vzlietli lietadlá naložené chemickými zbraňami.
Sýria a Rusko, ktoré je spojencom Damasku, tvrdia, že jedovaté látky v Chán Šajchúne sa uvoľnili do ovzdušia, keď lietadlo zasiahlo povstalecký sklad chemických zbraní.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.