Moskva 11. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Na Kubáň boli presunuté lietadlá diaľkovej rádiolokačnej detekcie A-50. Informoval o tom riaditeľ tlačovej služby Južného vojenského okruhu Ruskej federácie Vadim Astafjev

Ilustračné foto

“Ruské lietadlá A-50 uskutočnili prelet na jedno z operatívnych letísk nachádzajúcich sa v Krasnodarskom kraji,” spresnil.

Lietadlá budú monitorovať situáciu vo vzduchu nad Čiernym morom v súvislosti s rozsiahlymi cvičeniami NATO, ktoré sa konajú na území viacerých čiernomorských štátov vo východnej Európe.

To umožní predísť prípadným incidentom za účasti civilných lodí a lietadiel, ktoré sa môžu náhodou ocitnúť v zóne cvičení NATO, povedal Afanasjev.

Zároveň, podľa dostupných informácií sú vo vzdušnom priestore nad neutrálnymi vodami Čierneho mora lietadlá A-50 sprevádzané stíhačkami Su-27SM3.

Viac ako 8,5 tisícky vojakov z 18 krajín sa zúčastňuje každoročného námorného cvičenia NATO Baltops, ktoré sa začalo na Balte. Cvičenia sa zúčastňujú predovšetkým sily z Belgicka, Nemecka, Dánska, Španielska, Holandska, Nórska, Poľska, Portugalska, Rumunska, Spojeného kráľovstva, USA, Turecka, Francúzska, Estónska a tiež Fínska a Švédska. V tomto roku cvičeniu velí 2. flotila amerického námorníctva.

Cvičenia sa zúčastňujú námorné, vzdušné i pozemné sily vrátane 50 lodí a ponoriek a 40 lietadiel. “Centrum NATO v Udeme bude riadiť všetky vzdušné operácie. Lietadlá budú spolupracovať s vojenskými námornými silami na zaistenie protivzdušnej obrany, sledovanie a zabezpečenie krytia výsadkárskych operácií,” uvádza sa v správe. Úlohou cvičenia je tiež nácvik pátrania po morských mínach a ponorkách, používanie prostriedkov PVO a obrany pred útokmi lodí údajného protivníka.

“Baltské more má životne dôležitý strategický význam pre alianciu a hraničí so šiestimi krajinami NATO,” povedala oficiálna hovorkyňa NATO Oana Lungescuová. Podľa jej slov cvičenie nie je proti nikomu zamerané, ale je vraj jasné, že situácia v oblasti bezpečnosti v regióne sa zhoršila po znovuzjednotení Krymu s Ruskom.

“Cvičenie má preveriť, ako naše sily pracujú spoločne, a ukázať, že NATO sa môže ubrániť pred každým protivníkom,” uvádza jej slová aliancia.

Ruský minister obrany, armádny generál Sergej Šojgu predtým vyhlásil, že rozširovanie vojenského potenciálu NATO ničí existujúci bezpečnostný systém vo svete a núti Moskvu prijímať odvetné opatrenia.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj