Štokholm 20. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)
 
Rusko len “hádalo”, keď tvrdilo, že Švédsko môže byť jednou z krajín, z ktorých pochádza smrtiaca nervová látka novičok použitá pri útoku na bývalého agenta Sergeja Skripaľa. Vyplýva to z vyhlásenia ruského veľvyslanca vo Švédsku Viktora Tatarinceva, ktorého citovala agentúra DPA.

Ilustračné foto

“Bol to len komentár, dohad, nebolo to oficiálne tvrdenie zo strany Ruska,” povedal v utorok Tatarincev po tom, ako bol predvolaný na švédske ministerstvo zahraničných vecí.
Zároveň pripomenul, že Rusko žiadalo nestranné vyšetrovanie tohto prípadu zabezpečené Organizáciou pre zákaz chemických zbraní sídliacou v Haagu.
Moskva opakovane poprela skutočnosť, že by stála za útokom zo 4. marca, po ktorom Skripaľa a jeho dcéru Juliju našli v bezvedomí pred nákupným strediskom v anglickom meste Salisbury. Ako pripomína DPA, obaja sú stále v kritickom stave.
Pred časom hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová označila práve Švédsko za jednu z krajín, z ktorej by jed zo skupiny nervovoparalytických látok mohol pochádzať.
Švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová toto tvrdenie dôrazne odmietla a označila ho za “neprijateľné a nepodložené”. Zároveň dodala, že ruská strana sa zrejme snaží odkloniť pozornosť od skutočnej podstaty tohto problému.
 
Príspevok Rusko ustupuje od narážok, že novičok by mohol pochádzať zo Švédska zobrazený najskôr Hlavné správy.