Moskva 29. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kamran Jebreili)
 
Ruské vzdušné sily uskutočnili po rozpade Sovietskeho zväzu prvý cvičný prelet svojho vojenského lietadla ponad severný pól k pobrežiu Severnej Ameriky. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministerstva obrany.

Na snímke ruské viacúčelové stíhacie lietadlo SU-35

“Úplne prvýkrát od sovietskej éry sme uskutočnili lety protiponorkových lietadiel ponad severný pól k pobrežiu Severnej Ameriky,” uviedol ruský minister obrany Sergej Šojgu.
Rozvoj a modernizácia Severomorskej flotily a celej arktickej oblasti zostávajú aj naďalej jednou z priorít ruského ministerstva obrany. Len v roku 2017 dostala Severomorská flotila “1090 kusov modernej vojenskej techniky vrátane piatich rýchlych útočných člnov, siedmich logistických plavidiel, deviatich protilietadlových a desiatich protiraketových radarových systémov”, povedal Šojgu.
Podľa ruského ministra obrany tento rok už do arzenálu Severomorskej flotily pribudol ľadoborec Iľja Muromec. Na zaradenie do výzbroje čaká podporné logistické plavidlo Elbrus a ďalších niekoľko lodí v súčasnosti prechádza poslednými skúškami pred uvedením do služby.
 
Príspevok Rusko uskutočnilo prvý prelet svojho vojenského lietadla ponad severný pól zobrazený najskôr Hlavné správy.