Moskva 13. júla 2019 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

Napriek tomu, že spoločný plánovaný projekt ruskej televízie Rossija 24 a ukrajinskej televíznej stanice NewsOne „Treba sa porozprávať“ bol ukrajinskou stranou zrušený z oprávnených obáv o životy zamestnancov televízie po vyhrážkach radikálov, nacionalistov a neonacistov, rusko-ukrajinský televízny most sa predsa uskutočnil, aj keď v „oklieštenom“ formáte. Podľa plánu, včera od 18. do 20. hodiny moskovského času televízna stanica Rossija 1 uskutočnila televízny most Moskva – Kyjev

Mnohí ukrajinskí novinári, politológovia, verejní činitelia prišli do Moskvy, aby sa zúčastnili na tomto podujatí. Podarilo sa nadviazať aj priame internetové spojenie s Ukrajinou, aby sa dalo porozprávať s obyvateľmi krajiny v priamom televíznom prenose. Keďže televízia NewsOne bola nútená vzdať sa účastí na tomto projekte, na televíznom moste sa nezúčastnili moderátori tejto televízie Jelena Kiriková a Vasilij Golovanov, ale iba ruskí moderátori – Mária Sitteľova a Andrej Malachov, ktorý bol hlavným organizátorom televízneho mostu a napísal scenár celého programu.

Ako predtým sľuboval Malachov, televízny most nebol politický. V priebehu celej relácie diváci videli na obrazovkách zástavy Ruska a Ukrajiny. Odznelo niekoľko ruských a ukrajinských piesní. Moderátori a ľudia, ktorí sa zapojili do televízneho mostu, hovorili o tom, čo spája bratské slovanské národy, o ich tisícročnom priateľstve, spoločných tradíciách a zvykoch, viere, spoločnom boji za slobodu, hlavne počas Druhej svetovej vojny.

[embedded content]

Rusi hovorili o svojom priateľstve voči Ukrajincom, Ukrajinci prízvukovali svoje priateľstvo voči Rusom. Ľudia nehľadali negatíva, ale naopak to, čo spája dva slovanské národy, vzťahy medzi ktorými sú v súčasnosti v kríze. Účastníci televízneho mostu hľadali možnosti, ako prekonať túto krízu a obnoviť priateľské vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou.

Aj ruské, aj ukrajinské médiá poukazujú na to, že jediným „politickým momentom“ v priebehu celej dvojhodinovej relácie bol krátky rozhovor na skype so zamestnankyňou ukrajinského múzea. Žena povedala: „V našej krajine pokračuje občianska vojna. Prvý ozaj spoločný televízny most treba zorganizovať spoločne s Donbasom. U nás hladujú staré ženy, ale vedenie v Kyjeve sa napcháva a bohatne. Mám rada svoju krajinu a mám rada aj Rusko. Iba ľudia, iba ľud nás dokáže spojiť znova.“

Televízny most „Treba sa porozprávať“ sa predsa uskutočnil. Mnohí účastníci relácie prízvukovali, že konflikt, hádky, sankcie, vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou potrebujú iba ukrajinskí oligarchovia, ale obyčajní ľudia chcú žiť v mieri a dúfajú, že sa onedlho obnovia normálne, priateľské vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj