Moskva 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Don Ryan)
 
Rusko udelilo v utorok spoločnosti Google pokutu v prepočte 6588 eur za to, že vo vyhľadávačoch neznemožnila zobrazovanie stránok vyhodnotených ako extrémistické. Informáciu priniesla agentúra AFP

Ilustračné foto

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológii a masmédií (Roskomnadzor) oznámila, že spoločnosti Google udelila pokutu 500.000 rubľov (6588 eur) za to, že nezablokovala stránky, ktoré podľa zákonov patria na čiernu listinu.
Rusko v posledných rokoch sprísnilo zákony v oblasti internetu, ktoré od vyhľadávačov požadujú, aby vymazali určitý obsah vyhľadávania, napísal webový portál The Moscow Times. Súdny spor so spoločnosťou Google sa začal v novembri.
“Zástupcovia Google boli oboznámení s požiadavkami zákona,” uviedla služba Roskomnadzor v oficiálnom vyhlásení.
Predstavitelia Google odpovedali, že podľa nich je konanie spoločnosti v súlade s ruskými zákonmi, uviedol riaditeľ Roskomnadzoru Alexander Žarnov.
Žarnov trval na tom, že spoločnosť Google neuplatňuje filtráciu obsahu, zatiaľ čo ruské vyhľadávače Yandex, Spunik a Mail.ru tejto požiadavke vyhoveli.
Rusko v posledných rokoch zvýšilo nátlak na populárne webové stránky a aplikácie, čo predstavitelia opozície vnímajú ako pokus o umlčanie najväčšieho fóra na politickú debatu a organizovanie protestov.
Ruský parlament schválil ešte v roku 2012 kontroverzný návrh zákona, ktorý dáva štátu rozsiahle právomoci pri blokovaní internetových stránok zaradených na čiernu listinu. Legislatíva vtedy vyvolala veľké pobúrenie internetových aktivistov i ochrancov ľudských práv.
 
Príspevok Rusko udelilo spoločnosti Google pokutu za zobrazovanie extrémistických stránok zobrazený najskôr Hlavné správy.