Moskva 14. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gustavo Ferrari)

Ruské ministerstvo priemyslu a obchodu (MINPROMTORG) v utorok informovalo, že v Rusku boli zlikvidované všetky zásoby chemických zbraní, čo potvrdili aj inšpektori medzinárodnej Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Ilustračné foto

Činnosti, ktorých cieľom bola likvidácia arzenálu chemických zbraní, sa v Rusku vykonávali od decembra 2002 do 27. septembra 2017, a to v siedmich objektoch, uvádza sa vo vyhlásení ministerstva citovanom ruskou tlačovou agentúrou RIA Novosti.
Táto správa ministerstva sa objavila v súvislosti s vyhlásením britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorá tvrdí, že bývalý plukovník ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergej Skripaľ a jeho dcéra boli s veľkou pravdepodobnosťou otrávení mimoriadne účinnou nervovoparalytickou bojovou látkou novičok, ktorá sa v časoch studenej vojny v 70.-80. rokoch 20. storočia vyrábala v bývalom Sovietskom zväze.
Mayová dala v mene svojej krajiny Rusku ultimátum: do utorkovej polnoci očakáva vysvetlenie, ako sa v Rusku vyrobená bojová látka dostala do anglického mesta Salisbury. V prípade, že Británia takéto vysvetlenie nedostane, je pripravená prijať rázne opatrenia. Mayová upozornila, že ak sa dokáže, že za útokom stojí Moskva, jej vláda to bude považovať za “nezákonné použitie sily” zo strany Ruska.
Ruské veľvyslanectvo v Londýne medzičasom oznámilo, že nebude reagovať na ultimátum Británie, kým nedostane vzorky použitej chemickej látky.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.