Kyjev/Moskva/Brusel 26. novembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:Screenshot Youtube)
 
K vážnej eskalácii napätia medzi Ruskom a Ukrajinou došlo v nedeľu večer v Kerčskom prielive, ktorý spája Čierne more a Azovské more. V čase, keď sa cez prieliv snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora, na ne zaútočilo ruské námorníctvo

Záber zo zrážky ruskej lode a ukrajinského remorkéra

Do jedného ukrajinského remorkéra narazila ruská loď a poškodila mu motor, na dve ukrajinské plavidlá Rusi strieľali a všetky tri ukrajinské lode nakoniec zadržali. Najmenej dvaja ukrajinskí námorníci boli pri ruskej streľbe zranení. Moskva tvrdí, že jej vojaci ich teraz na jednej z lodí ošetrujú.
Kerčský prieliv spadá pod medzinárodné vody, ruské námorníctvo tam však v posledných mesiacoch výrazne posilňuje prítomnosť, najmä odkedy Rusko sprevádzkovalo Kerčský most, spájajúci polostrov Krym zabratý Ukrajine s ruským vnútrozemím.
Ruská tajná služba FSB, ktorá na Kryme zastrešuje všetky bezpečnostné operácie, na obvinenia zo strany Ukrajiny reagovala s tým, že konflikt v Kerčskom prielive vyprovokovali Ukrajinci. Rusko údajne prieliv dočasne uzatvorilo a Ukrajinci túto dočasnú uzáveru nerešpektovali.
Podľa pravidiel platiacich v medzinárodných vodách však nie je v právomoci Ruska prieliv uzatvárať. Podľa medzinárodnej zmluvy z roku 2003 sú medzinárodnými vodami Kerčský prieliv aj Azovské more.
Na to, aby Rusko opätovne umožnilo lodiam používať prieliv, vyzvala Moskvu v nedeľu neskoro večer aj Európska únia. Tá zároveň apelovala na obe strany konfliktu, aby “konali s čo najväčšou zdržanlivosťou smerom k deeskalácii napätia”.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko zvolal v nedeľu neskoro večer krízové rokovanie velenia ukrajinskej armády. Informoval o tom pred malou chvíľou na Twitteri jeho hovorca Svjatoslav Cegolko.
Rusko trvá na tom, že konflikt vyprovokovali Ukrajinci. “Ich cieľ je jasný – vytvoriť v regióne konfliktnú situáciu,” komentovala situáciu ruská FSB. “Sú nevyvrátiteľné dôkazy o tom, že Kyjev pripravil a uskutočnil provokácie v Čiernom mori. Tieto materiály budú čoskoro zverejnené,” dodala ruská tajná služba.
“Ide o charakteristické správanie sa Ukrajiny: provokovať, vytvárať tlak, a potom obviňovať z agresie,” pustila sa v nedeľu neskoro večer na Facebooku do Kyjeva aj hovorkyňa ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharová.
 
Pre situáciu v Kerčskom prielive sa mimoriadne zíde Bezpečnostná rada
V dôsledku vážnej eskalácie napätia medzi Ruskom a Ukrajinou v Kerčskom prielive, ktorý spája Čierne more a Azovské more, mimoriadne zasadne Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN). Oznámila to americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haley. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedla, že zasadnutie rady zvolali na 11:00 newyorského času (17:00 stredoeurópskeho času). O mimoriadne stretnutie požiadalo Rusko, píše spravodajský portál BBC.
Situácia v Kerčskom prielive sa vyostrila, keď sa cezeň snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora a zaútočilo ne zaútočilo ruské námorníctvo. Rusko tvrdí, že údajne prieliv dočasne uzatvorilo a Ukrajinci túto dočasnú uzáveru nerešpektovali. Do jedného ukrajinského remorkéra narazila ruská loď a poškodila mu motor, na dva ukrajinské delové člny Rusi strieľali a všetky tri lode nakoniec zadržali. Podľa Ukrajinského námorníctva utrpelo zranenia šesť námorníkov. Ruská tajná služba tvrdí, že zranenia utrpeli traja ľudia.
Obe krajiny sa z incidentu navzájom obviňujú. Podľa Ruska Ukrajina pripravila a zorganizovala “provokácie”. Ukrajinský prezident Petro Porošenko zase na zasadnutí ukrajinskej Rady pre Národnú bezpečnosť a obranu označil ruské konanie za “nevyprovokované a bláznivé”. Ukrajinskí poslanci budú v pondelok hlasovať o tom, či krajina vyhlási stanné právo.
Kerčský prieliv spadá pod medzinárodné vody, ruské námorníctvo tam však v posledných mesiacoch výrazne posilňuje prítomnosť, najmä odkedy Rusko sprevádzkovalo Kerčský most, spájajúci polostrov Krym zabratý Ukrajine s ruským vnútrozemím. Podľa pravidiel platiacich v medzinárodných vodách nie je v právomoci Ruska prieliv uzatvárať. Podľa medzinárodnej zmluvy z roku 2003 sú medzinárodnými vodami Kerčský prieliv aj Azovské more.
Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.
 
Príspevok Rusko strieľalo na ukrajinské lode, obe strany sa obviňujú z vyprovokovania zrážok zobrazený najskôr Hlavné správy.