Moskva 23. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Ruské ministerstvo financie uviedlo, že Moskva uhradila už aj posledný zahraničný dlh zdedený po ZSSR. Vyplatilo 125,2 milióna dolárov Bosne a Hercegovine. Žiadne iné dlhy z čias Sovietskeho zväzu Rusku už nezostali.

Ilustračné foto

Ako je známe, Rusko prevzalo na seba všetky dlhy bývalého ZSSR a, ako sa prednedávnom zistilo, dokonca aj niektoré dlhy cárskeho Ruska… Sovietsky zväz dlhoval Juhoslávii a preto Rusko v priebehu ostatných 6 rokov vyrovnalo všetky dlhy, ktoré malo voči všetkým  krajinám bývalej Juhoslávie – zostávala už iba Bosna a Hercegovina a dlh v prepočte takmer 125 miliónov dolárov. Už je uhradený.

B súčasnosti pred Ruskom zostáva už úplne posledný zahraničný dlh – voči Južnej Kórei vo výške 594,3 milióna dolárov. Tento dlh Rusko uhradí v priebehu nasledujúcich 8 rokov. Je zaujímavé, že Moskva navrhovala kórejským partnerom, že vyrovná dlh ihneď, ale Kórejčania túto ponuku odmietli s tým, že existuje platná zmluva medzi Kóreou a Ruskom o tom, že Rusko svoj dlh splatí v splátkach do r. 2025.

Kórejská strana nevysvetlila, prečo nechce svoje peniažky hneď a napriek tomu, že Rusko už viac razy navrhovalo, že svoj dlh uhradí v najkratšom čase. Soul pripomenul, že existujúca zmluva je platná, nie je dôvod ju meniť a preto obidve strany by mali postupovať v súlade s podpísanou dohodou. Takže Rusko sa svojho posledného dlhu zbaví o 8 rokov.