Moskva 10. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/NASA TV)
 

Rusko sa postavilo proti revízii historicky stanovených hraníc medzi atmosférou a kozmom. Príslušný dokument bol predložený Moskvou Úradu OSN pre záležitosti týkajúce sa vesmíru.

Ilustračné foto

„Skutočný problém spočíva v tom, že koncept zakladania hraníc vesmíru podporovaný Svetovou meteorologickou organizáciou (WMO), pokiaľ bude prijatý, vytvorí pomerne riskantný precedens. V dôsledku toho budú skutočne zapojené politické faktory, ktoré nakoniec povedú k tomu, že zjednotená téma rozdelenia vzdušného priestoru a vesmíru bude rozttrieštená a rozptýlená v rôznych špecializovaných agentúrach OSN,” uvádza sa v správe Ruska v OSN.
Moskva je presvedčená, že jedným z dôsledkov toho, že by taká iniciatíva mala byť, bude pridelenie zvláštnej zóny medzi vzdušným priestorom Zeme a vesmírom. V tejto zóne budú možno suborbitálne lety, ale medzinárodné právo v oblasti vesmíru tu nebude fungovať. To znamená, že v takej „neutrálnej” zóne bude možné obchádzať medzinárodne dohody, keby sa na palube nachádzali nejaké predmety, ktoré nie sú jadrové alebo iné zbrane hromadného ničenia.
Teraz neoficiálne hranice medzi atmosférou a vesmírom prechádzajú „líniou Karman”. Inými slovami, priestor začína sto kilometrov od Zeme.
 

Príspevok Rusko sa postavilo proti revízii kozmických hraníc zobrazený najskôr Hlavné správy.