Ankara/Moskva 30. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Yuri Kochetkov/ Pool photo via AP)

Podľa agentúry Reuters, ministri zahraničných vecí Ruska, Turecka a Iránu načrtli, ako by mala vyzerať dohoda o povojnovom usporiadaní v Sýrii. Na rokovania, ktoré sa budú konať v Astane, nebudú prizvané Spojené štáty americké. Zmeniť sa to môže, až keď prestanú podporovať teroristov

Na snímke vpravo ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a vľavo ruský prezident Vladimir PutinNa snímke vpravo ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a vľavo ruský prezident Vladimir Putin

Nedávno sa v Moskve stretli predstavitelia Ruska, Turecka a Iránu, aby načrtli, ako by mala vyzerať dohoda o povojnovom usporiadaní v Sýrii. Súčasný sýrsky prezident Baššár Asad by podľa tejto dohody mal vo svojej funkcii ostať aj naďalej, a to minimálne do najbližších volieb. Vo voľbách by mal kandidovať namiesto Asada nejaký prijateľnejší kandidát, ktorý by však podobne ako Asad mal pochádzať zo šiítskej náboženskej skupiny alávitov. Informoval o tom portál idnes.cz

“Určité mená ako možných nástupcov už padli,” hovorí Andrej Kortunov, riaditeľ ruského think-tanku Russian International Affairs Council, ktorý má blízko k ruskému ministerstvu zahraničia.

Hoci je mierová dohoda ešte len na začiatku, jej obrysy sa rysujú už teraz. “Je tu pohyb smerom ku kompromisu. Finálna dohoda bude ťažká, ale postoje sa zmenili,” povedal Kortunov. Hlavným protagonistom má byť ruský prezident Vladimír Putin, ktorý by tým podporil obraz Ruska ako svetovej mocnosti a významného hráča na Blízkom východe.

“Bola by to naozaj veľká výhra pre Rusko, ak sa ukáže, že dokáže meniť svet. Zvykli sme si na to, že to robia Spojené štáty a zabudli, že Rusi hrávali rovnako vysoko,” dodáva bývalý britský ambasádor v Moskve Sir Tony Brenton.

Jedným z ďalších bodov dohody je taktiež federalizácia Sýrie, čím by bolo čiastočne vyhovené aj Kurdom, ktorí sa dlhodobo usilujú o samostatnosť. Hranice Sýrie by sa však meniť nemali.

Na rokovania v kazašskom hlavnom meste Astana bude prizvaná aj sýrska vláda a skutočná opozícia. USA a krajiny Perzského zálivu tam budú chýbať, keďže podporujú teroristov, ktorí odmietajú podpísať mierovú dohodu.

Rusko sa už definitívne stalo svetovou veľmocou a svetovým mierotvorcom. Jedným z mnohých dôkazov toho je aj zmena postoja Turecka, ktoré pod tlakom Ruska zmiernilo svoj postoj k sýrskemu prezidentovi Baššárovi Asadovi. Spojené štáty americké teda nemajú pod kontrolou ani vlastných “spojencov” v NATO. Pod Obamovým vedením s jeho agresívnou a chaotickou zahraničnou politikou sa táto bývala superveľmoc dostáva do medzinárodnej izolácie. Jedinou možnou záchranou je nastupujúci prezident Donald Trump, ktorý môže USA opäť pozdvihnúť, a to sa mu podarí jedine v spolupráci s Ruskom.

Samuel Gdovin