Moskva 29. júla 2017 (HSP/Foto:Facebook)

Ruská odveta na najnovšie americké sankcie na seba nenechala dlho čakať. Už počas predvčerajšej návštevy Fínska Vladimír Putin pohrozil, že opatrenia USA musia byť tvrdo potrestané. A včera sa zistilo, ako to myslel…
Ilustračné foto

Rusko pomerne tvrdo odpovie na nepriateľské a nediplomatické opatrenia Washingtonu, ktorý pred polrokom poslal domov 35 ruských diplomatov a zabavil ruské diplomatické objekty. Väčšina analytikov, politikov a médií očakávala, že Kremeľ podnikne razantné opatrenia a jeho odpoveď bude rovnaká, „zrkadlová“: pošle domov 35 amerických diplomatov a zabaví nejaký americký diplomatický majetok.
Kremeľ však mieni podniknúť oveľa tvrdšie opatrenia. Čo sa týka majetku, opatrenia budú skutočne „zrkadlové“ , ale v ostatnom to už bude iná káva… Od 1. augusta Američanom zakážu využívať víkendový domček veľvyslanectva v Serebrjanom Boru a priestory skladov na Dorožnej ulici.
Do 1. septembra Rusko bude musieť opustiť obrovská skupina amerických diplomatov – nie 35, ako sa očakávalo v prípade „zrkadlových opatrení“, ale približne 250 príslušníkov diplomatických služieb USA pracujúcich v Rusku. Ako Rusi prišli na toto číslo? V snahe nadviazať normálne vzťahy s Washingtonom Moskva viackrát neodpovedala na nepriateľské konanie americkej strany, ktorá pravidelne vypovedala ruských diplomatov. V súčasnosti sa vytvoril zjavný nepomer: V USA pracuje 455 ruských diplomatov, pričom v Rusku pracuje o 250 ľudí viac – takmer 700 amerických diplomatov. Vyhostením 250 diplomatov vlastne vyrovná stav a odteraz aj Moskva aj Washington budú mať po 455 diplomatov v USA a Rusku.
Zopár ruských politikov a novinárov dokonca navrhli aj „pokračovanie“: po zákaze vstupu do víkendového domčeku a skladov Američanom navrhujú uskutočniť v týchto priestoroch prehliadku, pretože sa domnievajú, že tam nájdu špionážne zariadenia a iné „nepríjemné prekvapenia“…
Niektorí analytici a médiá poukazujú na to, že sa môže vytvoriť dosť zaujímavá a nečakaná situácia. Kvôli novým protiruským sankciám, ktoré v značnej miere poškodia aj členské krajiny EÚ, môže vzniknúť situácia, keď sa krajiny EÚ a Rusko ocitnú na jednej lodi a budú vzdorovať Spojeným štátom.
Ruskí novinári prízvukujú, že „svetový žandár“ sa úplne zbláznil, prekročil všetky mantinely povoleného a všetky rámce slušnosti a poškodzuje všetkých. A preto sa členské krajiny EÚ údajne onedlho spamätajú a úplne zmenia svoju politiku ako voči USA, tak aj voči Rusku.
Eugen Rusnák