Moskva 17. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:flickr)
 
Ruská vláda pracuje na podrobnostiach ohľadom plánu na dedolarizáciu ekonomiky, ktorý bol oznámený už v októbri. Kľúčovým bodom tohto plánu je to, aby bolo pre kľúčových ruských vývozcov používanie rubľa miesto dolára skutočne výhodné

Ilustračné foto

Vývozcovia budú pravdepodobne získavať určité výhody, čo sa týka napríklad daňových výhod, vrátane rýchlejšieho daňového priznania a ďalších podnetov, ktorým by sa vďaka rubľa mohli vyhnúť, uvádza portál RT.
Ruská vláda zároveň pracuje na podrobnostiach plánu, ktorý má byť čoskoro predložený ruskému predsedovi vlády Dmitrijovi Medvedevovi. “Plán doteraz nebol predložený. Stále existujú určité nezhody medzi technickými oddeleniami. Budeme na tom pracovať a dúfame, že vláda tento návrh rýchlo vyrieši,” vyhlásil ruský zástupca ministra financií Alexej Moisejev.
Ruskí úradníci už skôr uviedli, že plán nezakazuje obeh amerického dolára v krajine, ale zahŕňa rad opatrení, ktoré v obchode stimulujú používaní národnej meny miesto dolára.
Plán tiež nezakazuje ruským obyvateľom pôžičky v dolároch, uviedol Moisejev. Centrálna banka má však v pláne urobiť tieto dolárové pôžičky oproti pôžičkám v rubľoch trochu nelukratívnymi.
 
Príspevok Rusko pripravuje tajný plán dedolarizácie ekonomiky zobrazený najskôr Hlavné správy.