Moskva 20. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Altaf Qadri)
 
Rusko pozvalo afganské militantné hnutie Taliban na rozhovory o prípadnej mierovej dohode počas konferencie o Afganistane, ktorú plánuje na 4. septembra v Moskve. V pondelok o tom informoval afganský veľvyslanec v Moskve, píše agentúra DPA.

Na snímke afgánska vlajka

“Rusko adresovalo Talibanu výzvu a chce, aby (jeho zástupcovia) hovorili s predstaviteľmi vlády a vyriešili problémy v Afganistane,” povedal veľvyslanec Abdul Kajjúm Kočaí, ktorého citoval agentúra Interfax.
Rusko pracuje v ostatných rokoch na svojej pozícii sprostredkovateľa mierových rokovaní v Afganistane. Aktivity v tom smere zintenzívnilo po tom, čo Spojené štáty obmedzili svoje tamojšie vojenské operácie, dodala DPA.
Rusko síce islamistické fundamentalistické hnutie Taliban považuje za teroristickú organizáciu, predpokladá však, že by mohlo pomôcť poraziť ďalšiu teroristickú skupinu – Islamský štát (IS).
Sovietsky zväz bojoval s povstaleckými silami v Afganistane desaťročie – až do roku 1989, pričom pomáhal vtedajšej socialistickej vláde, ktorá následne padla. USA začali vojenský zásah v Afganistane asi o desať rokov neskôr, v roku 2001.
 
Príspevok Rusko pozvalo zástupcov Talibanu rokovať o mieri v Afganistane zobrazený najskôr Hlavné správy.