Gorkij 18. apríla 2017 (HSP/Foto: wikipedia)

Ruský premiér Dmitrij Medvedev vyhlásil povolenie bezvízového cestovania na ruský Ďaleký východ pre turistov a podnikateľov z 18 krajín

Na Sibíri bývajú veľké zamrznuté plochy permafrostu

“Nedávno som schválil zoznam krajín, ktorých občania môžu využívať preferenčný režim. Podnikatelia a turisti nebudú musieť podstúpiť tradičný postup získavania ruských víz,” vyhlásil Medvedev podľa agentúry TASS. “Nie je to preto, že tieto štáty sa nachádzajú bližšie alebo ďalej – vhodne sme zavádzali dvojstranné dohody o bezvízovom styku pre tých, ktorí sú pripravení na takýto prístup len pre nás.”

Podľa oficiálnej vládnej stránky, do zoznamu 18 krajín patrí Alžírsko, Bahrajn, Brunej, India, Irán, Katar, Čína, Severná Kórea, Kuvajt, Maroko, Mexiko, Spojené arabské emiráty, Omán, Saudská Arábia, Singapur, Tunisko, Turecko a Japonsko.

Turisti a podnikatelia z uvedených krajín len vyplnia formulár na webových stránkach ruského ministerstva zahraničných vecí. Žiadosti budú schválené počas štyroch dní. Elektronické jednotlivé vstupné víza budú vydávané priamo na ruskej hranici a budú platné po dobu 30 dní.

“Aktívne tvoríme modernú infraštruktúru a vytvárame špeciálne režimy na Ďalekom východe; zákon o návštevách slobodného prístavu Vladivostok bol schválený v marci,” pokračoval s tým, že zrušenie vízovej procedúry pre turistov i podnikateľov “bude podporovať rast investícií a turistické atraktivity Ďalekého východu”.

Nové pravidlo by mohlo výrazne zvýšiť počet turistov v regióne. “Chceli by sme vidieť nárast cestovného ruchu pre región najmenej o 30 %. Vzhľadom k tomu, že každý bohatý turista minie aspoň 1 000 USD, predpokladáme, že to výrazne zvýši možnosti pre rozvoj regiónu, obchodného obratu a obeh meny,” skonštatoval námestník ministra pre rozvoj Ďalekého východu Pavel Volkov.