„Budú v Turecku na základe telefonickej dohody medzi ruským a tureckým prezidentom vyšetrovať vraždu veľvyslanca Andreja Karlova,“ oznámil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Karlovovo telo bude dnes prepravené letecky do Moskvy a na letisku sa bude pred odletom konať podľa hovorkyne ruskej ambasády smútočný obrad s „obmedzeným počtom účastníkov“. S telom do Ruska odletí lekár ruského veľvyslanectva.

Páchateľ Mevlut Mert Altintaş bol zabitý už v galérii, kde na ruského veľvyslanca strieľal. Turecko zatklo šesť ľudí, medzi ktorými sú Altintaşovi príbuzní, uviedla agentúra Anadolu. Ankarský starosta Melih Gökçek v pondelok na twitteri špekuloval, že za útokom môžu byť spojencami duchovného Fethullaha Gülena, ktorému Ankara pripisuje tohtoročný pokus o prevrat. Gülen, ktorý žije v USA, ale už v pondelok večer na správu o atentáte v Ankare reagoval oznámením, že je ním „šokovaný a zarmútený“.

„Rozhodne tento hrozný teroristický čin odsudzujem. Žiadny teroristický čin nemožno ospravedlniť bez ohľadu na páchateľa a ich motívy,“ stojí v Gülenovom vyhlásení. Oznámil v ňom tiež, že „svet aj tureckí občania čakajú na to, až vláda okolnosti objasní, identifikuje vinníkov a prijme opatrenia, aby zabránila opakovaniu takéhoto útoku„.

Altintaş bol policajt a v čase útoku nebol v službe. Bol v obleku a do galérie sa dostal aj napriek tomu, že bezpečnostný systém pri kontrole odhalil zbraň, ktorú mal dvadsaťdvaročný Altintaş pri sebe. Ostraha ho pustila, keď ukázal svoj policajný preukaz. V sieni stál za veľvyslancom a strelil ho do chrbta.