Moskva 26. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Korean Central News Agency via Korea News Service)

Rusko je pripravené zhostiť sa úlohy sprostredkovateľa rozhovorov medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou v prípade, pokiaľ si to budú priať obe strany. Oznámil to v utorok Kremeľ
Na snímke z roku 2009 námestník ministra zahraničných vecí KĽDR Kung Sok-ung (vpravo) víta ruského šéfa diplomacie Sergeja Lavrova (uprostred)

Ako vo svojej správe uviedla agentúra Reuters, Moskva už dlhšie vyzývala obe zmienené strany, aby spustili vyjednávanie s cieľom znížiť napätie v súvislosti so severokórejským jadrovým a raketovým programom, ktoré Pchjongjang realizuje v rozpore s opakovane vydávanými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN).
“Ochota Ruska pripraviť cestu na odstránenie zvyšovania násilia je zjavná,” povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v telefonickom rozhovore s novinármi.
Už v pondelok vyzval šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov Washington a Pchjongjang, aby odštartovali rokovania s tým, že Rusko im je túto komunikáciu pripravené uľahčiť.
Americká diplomacia síce deklarovala, že v tomto spore presadzuje diplomatické riešenie, šéf Bieleho domu Donald Trump ale varoval, že pred začiatkom akýchkoľvek rozhovorov sa Pchjongjang musí vzdať svojich jadrových zbraní.
Bezpečnostná rada OSN v piatok jednohlasne schválila ďalšie sankcie voči Severnej Kórei za jej pokračujúci jadrový program a raketové skúšky. Na základe nových sankcií budú od 1. januára 2018 do tejto komunistickej krajiny ešte viac obmedzené dodávky rafinovaných ropných produktov, ako sú benzín, nafta a ťažký olej.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.