Výkonný riaditeľ spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko uviedol, že Ukrajina sa pripravuje na úplné zastavenie tranzitu po roku 2019.

“Musíme, bohužiaľ, očakávať zastavenie tranzitu cez Ukrajinu nielen v prvom štvrťroku 2020, ale vôbec po skončení roka 2019,” napísal Vitrenko na svojom Facebooku.

Podľa jeho názoru je pozícia Gazpromu ohľadom zastavenia tranzitu plynu cez územie Ukrajiny podmienená politickými, a nie ekonomickými faktormi. Vitrenko pritom uviedol, že akákoľvek rokovania s Ruskom o plyne nie sú možné bez účasti Európskej komisie. Zároveň vyhlásil, že tieto prípravy sú ohrozené kvôli zníženiu vlastnej ťažby plynu.

“Ak porovnáme priemernú dennú ťažbu, ktorá bola dosiahnutá v decembri roku 2018, s údajmi z júna 2019, činí to pokles priemernej dennej ťažby v spoločnosti Ukrgazdobyča od začiatku roka o 9,2%. V prvých júlových dňoch sa prejavili ešte nebezpečnejšie tendencie,” píše Vitrenko.

Ukrajinský Naftogaz bude u medzinárodného súdu žiadať o kompenzáciu v prípade zastavenia tranzitu ruského plynu cez ukrajinské územie od roku 2020.

Platnosť zmluvy o dodávkach a tranzite ruského plynu cez Ukrajinu vyprší koncom roka 2019. Žiadna istota v ďalších perspektívach dodávok a tranzitu zatiaľ nie je. Nebol zatiaľ stanovený ani dátum ďalšieho kola trojstranných rokovaní vo formáte Rusko-Ukrajina-EÚ o ďalšom tranzite ruského plynu cez ukrajinské územie.

Zdroj