Moskva 22. marca 2017 (HSP/rt/Foto: TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Rusko nezruší zákaz dovozu tureckej zeleniny, ovocia a mäsa, podľa poľnohospodárskeho kontrolného orgánu (watchdog) Rosselkhoznadzor

Ilustračné foto

Podľa hovorkyne watchdogu Julie Melanovej, “otázka úplného alebo čiastočného zrušenia obmedzení tureckého ovocia a zeleniny pre ruský trh by mali byť prerokované v súvislosti s odstránením obmedzenia ruských výrobkov z tureckej strany”.

Minulý týždeň totiž ruské médiá uviedli, že Turecko uložilo tarifu vo výške 130 % na ruskú pšenicu, kukuricu a slnečnicový šrot, pretože dodávky boli vysoko nerentabilné pre miestne podniky. Turecko je inak po Egypte druhým najväčším odberateľom ruskej pšenice.

Turecké ministerstvo obchodu uvalenie tarify popiera, ale predstaviteľ ruskej obchodnej misie v Ankare uviedol, že Turecko vylúčilo Rusko zo zoznamu krajín s nulovými colnými sadzbami.

Rusko teda naďalej necháva zákaz tureckého mrazeného mäsa a hydiny, rovnako ako na paradajky, uhorky, hrozno, jablká, hrušky, jahody a ďalšie ovocie a zeleninu. V marci Rosselkhoznadzor zrušil len obmedzenia uvalené na tureckú cibuľu, karfiol, brokolicu a niektoré iné zeleniny, čo vysvetľuje, že je nedostatok týchto potravín v Rusku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.