Moskva 16. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok vyhlásil, že ruská armáda a sýrska vláda predĺžia prímerie v povstalcami ovládanej oblasti východná Ghúta na okraji Damasku na také obdobie, aké bude potrebné na odchod všetkých civilistov z enklávy.

Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

Lavrov na summite o Sýrii v kazašskom hlavnom meste Astana doslova povedal, že prímerie bude predĺžené dovtedy, “kým všetci (civilisti) neopustia” východnú Ghútu.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že do piatkového skorého rána odišlo z povstalcami kontrolovaných predmestí Damasku 2000 ľudí.
Tlačová agentúra AP v piatok napísala, že vo štvrtok prebehol najväčší exodus civilistov za jediný deň počas celej sýrskej občianskej vojny. Z Hamúríje a ďalších opozičných miest vo východnej Ghúte prúdili preč desaťtisíce ľudí, aby unikli intenzívnym útokom.
Títo civilisti utekali, pretože sýrski vládni vojaci, podporovaní ruskými lietadlami, postupujú ďalej územím východnej Ghúty.
Boje prebiehajú aj inom mieste Sýrie: turecké sily sa pretláčajú bližšie k severosýrskemu mestu Afrín v rovnomennej kurdskej enkláve.
Afrín kontrolujú kurdské milície, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sú zároveň spojencami USA v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS). Ankara však označuje YPG za teroristickú organizáciu napojenú na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK) v Turecku, ktorá tam bojuje za väčšiu autonómiu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.