Kábul 18. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 

Rusko odmieta svoju zodpovednosť za ďalšie bezpečné prevádzkovanie vrtuľníkov Mi-17V-5 spoločnosti Rostek, ktoré vlastní Ministerstvo obrany Afganistanu. Dôvodom je nelegitímna generálna oprava jedného vrtuľníka na Slovensku. Informuje o tom tlačová služba spoločnosti.

Ilustračné foto

„V súvislosti so získanou informáciou o vykonaní opravy jedného vrtuľníka Mi-17V-5 slovenskou leteckou opravárenskou spoločnosťou, ktorý patrí Ministerstvu obrany Afganistanu, ruské vrtuľníky na čele vývojára MZV okrem iného Milja a výrobca KVZ odmieta celú zodpovednosť za ďalšie bezpečné prevádzkovanie tohto vrtuľníka a má všetky dôvody pre odmietanie služieb súvisiacich s prevádzkou tejto helikoptéry,” oznámila tlačová služba.
Upresňuje tiež, že generálna oprava motoru Mi-17V-5 bola vykonaná v slovenskom opravárenskom podniku, ktorý nedokázal opraviť tento typ vrtuľníka v stanovenom poradí. „Okrem toho boli opravy urobené podľa dokumentácie, ktorá bola spracovaná spoločnosťou LOTN bez účasti a dohľadu vývojára a výrobcu. Aktualizovaná opravná dokumentácia pre vojenský dopravný vrtuľník Mi-17V-5, náhradné diely a súpravy opravárskych skupín tejto spoločnosti neboli dodané,” uviedla spoločnosť.
Ruská strana naviac oznámila, že spoločnosť informuje všetky zaujaté ruské a zahraničné organizácie, že slovenský podnik LOTN bude zaradený do zoznamu spoločností, ktorá vykonáva nelegitímnu opravu vojenských vrtuľníkov Mi-17V-5.
 

Príspevok Rusko nie je zodpovedné za prevádzku vrtuľníkov v Afganistane a môže za to Slovensko zobrazený najskôr Hlavné správy.