Washington 24. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)
 
Rusko “neprináša úžitok” ani na Ukrajine, ani v Sýrii, vyhlásil minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo v interview pre televíziu NBC

Na snímke americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

Na otázku novinára, či by nebolo správne povedať, že Rusko “neprináša úžitok ani na Ukrajine, ani v Sýrii”, Pompeo odpovedal, že je to “veľmi spravodlivé” tvrdenie.
“Je to veľmi spravodlivé tvrdenia. A je to veľmi smutné, veď existujú sféry, v ktorých máme spoločné záujmy, tiež som s nimi (pozn. red. – s Ruskom) tesne spolupracoval v otázkach boja s terorizmom. Na svete sú rôzne miesta, kde máme zhodné záujmy, ale nie samozrejme hodnoty, v tom sa Rusko veľmi líši od našej krajiny. Neprinieslo úžitok ani na Ukrajine, ani v Sýrii, “povedal.
Minister zahraničia tiež pripomenul, že USA zaviedli sankcie proti Číne za nákup ruských zbraní. Podľa diplomata to urobili preto, aby “kládli odpor Rusku”.
“Tento týždeň sme zaviedli sankcie proti Číne v súlade s článkami zákona O odporu nepriateľom Ameriky prostredníctvom sankcií, ktorý bol prijatý tiež za účelom čelenia zlomyseľným akciám Ruska,” povedal na záver Pompeo.
 
Pompeo zhodnotil šance USA v obchodnej vojne s Čínou
Americký minister zahraničia tiež vyhlásil, že USA vyhrajú obchodnú vojnu s Čínskou ľudovou republikou. Cituje ho čínsky denník South China Morning Post.
“Vyhráme ju,” povedal Pompeo, keď hovoril o obchodnej vojne dvoch najväčších svetových ekonomík v interview pre Fox News. Jeho slová zazneli tesne pred zavedením USA clá na čínsky vývoz v celkovej výške 200 miliárd dolárov.
“Výsledkom našich akcií bude, že sa Čína bude musieť správať tak, ako by mala ako svetová veľmoc – otvorenosť, priorita zákonov, rešpektovanie intelektuálneho práva,” povedal politik.
Podľa Pompea mieni prezident USA Donald Trump, nehľadiac na to, že sa mu “veľmi pozdáva” vodca ČĽR Si Ťin-pching, vykonávať politiku, ktorú “si zaslúžia americkí robotníci”. V praxi to znamená zavedenie ďalších obchodných sankcií proti čínskemu tovaru, poznamenal Pompeo.
Americkí politici sa vyslovili proti čínskym spôsobom v biznise už pred zvolením Trumpa , pretože Čína nútila americké podniky odhaliť výrobné tajomstvo a využívala získané technológie na vlastné účely.
 
Príspevok Rusko neprináša úžitok ani Ukrajine, ani Sýrii, vyhlásil minister zahraničných vecí USA zobrazený najskôr Hlavné správy.