Brusel 20. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Anis Belghoul)

Rusko na trojstrannom rokovaní o plyne s Európskou komisiou !EK) a Ukrajinou navrhlo obnovenie priamych dodávok plynu na Ukrajinu, ktoré sú zastavené od novembra 2015. Novinárom to povedal ruský minister energetiky Alexander Novak

Na snímke Alexander Novak

“Navrhli sme našim kolegom a partnerom, že tento import, ktorý v súčasnosti na Ukrajinu smeruje od európskych partnerov, sme pripravení realizovať priamo,” cituje Novaka portál tass.ru. Podľa jeho slov to môže byť pre európskych partnerov efektívne a výhodné z hľadiska záťaže systému prepravy plynu a objemov prepravy.

Ruský minister energetiky ďalej uviedol, že na rokovaní v Bruseli sa nediskutovalo o konkrétnych objemoch, pretože najprv je potrebné dohodnúť sa na právnej báze. Konkrétne objemy dodávok podľa jeho slov budú predmetom komerčných vyjednávaní. “Urobili sme kroky správnym smerom … obe strany v princípe súhlasili, že budúci kontrakt bude založený na práve Európskej únie,” uviedol podpredseda EK zodpovedný za Energetickú úniu Maroš Šefčovič vo vyhlásení, ktoré zverejnila EK.

Šefčovič objasnil, že Ukrajina postupne implementuje pravidlá EÚ v oblasti energetiky a budúci kontrakt ich musí rešpektovať. Ruská strana podľa jeho slov žiadala záruky v oblasti premietnutia legislatívy EÚ do ukrajinského práva. “Urýchlime prácu energetickej komunity EÚ, aby toto premietnutie prebehlo načas a správne,” uviedol podpredseda EK. Dodal, že rokovania na politickej úrovni sa obnovia koncom októbra.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj